Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despre Citatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despre Citatii

Buna ziua,acum o luna m-am autoaparat folosind un spray paralizant,mirosul deranjant din scara blocului a alertat vecinii ce au chemat politia.Din auzite cineva a dat o declaratie si am inteles ca se pune problema de o amenda de 5 milioane,asa au declarat politistii.Eu am primit un plic de la politia iasi,mentionez ca locuiesc in suceava,i-am spus postasului sa il trmita inapoi nefiind acasa sa il i-au.Nu cred ca politistii ma vor crede pe cuvant ca l-am folosit in autoaparare.Intrebarea este cum sa procedez?daca imi mai trimite odata plicul si tot nu sunt acasa ce se intampla?se vor da batuti?
Da, exista probleme serioase sub acest aspect al legitimei aparari.
Din moment ce nu sunt martori exista ceva probleme.Pe de alta parte, nu se stie nici daca exista probe ca el a dat cu spray...( fac abstractie de ceea ce zice userul pe forum...)
Cu toate acestea, chiar si pe plangerea contraventionala se poate audia partea vatamata in calitate de martor.
Daca martorul nu se va prezenta e posibil sa aiba noroc.
Depinde foarte mult cum se va apara si cum va aprecia instanta apararea lui.
Are mai multe aparari posibile dar daca alege una nu se mai poate schimba ulterior intrucat isi va pierde credibilitatea in fata instantei...
Sub acest aspect nu este ca in procesul penal.