Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa decesul unuia din parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa decesul unuia din parinti

va rog frumos sa ma ajutati urgent intr-o problema de susccesiune
a decedat tatal sotului meu acum 2 luni si vrea sa stie daca nu se face succesiunea in termen de 6 luni din motive de neintelegeri dupa aceasta perioada dreptul de proprietate revine automat mamei sale si dupa aceea dansa poate sa faca ce doreste cu proprietatea?

daca nu poate intra in posesia certificatului de deces poate sa dea declaratia de acceptare succesorala
Trebuie sa aiba macar o copie a certificatului de deces. Se poate adresa si la starea civila care a emis certificatul de deces.
multumesc pentru detalii