Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... strigat de ajutor...ce sanse am?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

strigat de ajutor...ce sanse am?

sunt divortata de aproximativ 2 ani din vina ambelor parti, copilul minor ramanand la mine, pensia alimentara stabilita la 200 lei, fara partaj. Luna aceasta am inaintat actiune de marire a pensiei alimentare la conform legii la 25 % din salariu. El mi-a propus suma de 5 mil (are un post de important iar salariul este de minim 55 mil)..am acceptat sa-mi retrag din contul in care el vireaza banii doar suma de 500 lei/luna, restul sa ramana in contul copilului si el sa beneficieze cand are sa creasca. Dar nu vrea sa-mi ofere mai mult de 500 lei, iar daca nu accept conditiile lui, ma ameninta cu urmatoarele:
1. ca o sa-mi ceara custodia copilului (el are marturia mea scrisa cum ca eu am avut o alta relatie in timpul casatoriei)..avocatul meu de acum imi spune ca dovada infidelitatii mele era valabila la momentul divortului..acum se judeca cazul de la divort si pana in prezent..ce am facut eu in timpul casniciei nu ar mai fi valabil....????
2. ca cere partaj......am locuit in apartamentul parintilor mei..el spune ca a investit bani in el...cand a plecat si-a luat tot ce a vrut din el, absolut tot (bunuri achizitionate in timpul cas.). Am avut un apartament luat impreuna dar i-am facut act de vanzare-cumparare pe numele mamei lui fara sa primesc nici un ban (pentru ca a spus ca nu are unde sa stea)...poate sa imi ceara despagubire pe investitiile facute impreuna in apartamentul mamei?
Ideea este ca vreau sa stiu in principal daca imi poate lua copilul...daca sa-mi iau un al doilea avocat ...(infatisarea o am pe 30.10)
Multumesc anticipat tuturor!
Trebuia sa fi apelat la un avocat pt reprezentare in cadrul procesului de partaj .
Din punctul meu de vedere , dvs nu trebuia sa fi dispus instrainarea cotei parti a dvs prin vanzare cumparare.
Pensia de intretinere este maxim 1/4 din veniturile cu caracter permanent ,deci sotul dvs va dezinformeaza.
Ati putea incerca anularea actului de vanzare cumparare ...
Apelati de urgentza la un avocat pt reprezentare !
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
IOana, doamna are avocat, asta in primul rand...
In al doilea, in care lege scrie ca pensia de intretinere a copilului se stabileste in functie de veniturile mamei lui si nu in functie de veniturile sale, proprii??? Nu inteleg... de ce?
De ce sa nu se tina cont atunci de venitul vecinului etc...?
Indiferent ca mama il are in intretinerfe, asta nu inseamna ca venitul mamei, in intregime, ii sta lui la dispozitie.
Sau nu inseamna ca, in conditiile in care mama ar avea indeajuns bani sa-l creasca singura, tatal sa nu mai contribuie, nu?

Doamna, cu privire la partaj nu va pot spune mai mult decat atat, ca nu stiu datele, nu vad actele...
Mergeti cum va spunea coega intr-o consultatie juridica, un avocat sa vada actele alea toate si sa va auda povestea din spatele lor... ca sa poate da o solutie cat de cat realista.
Pentru a i se incredinta minorul tatalui, ar trebui sa dovedeasca ca este in detrimentul acestuia sa fie crescut si educat de dumneavoastra. Cum spunea si colega mea, faptul ca ati fi avut o relatie extraconjugala nu inseamna ca nu sunteti o mama potrivita pentru minor. Era motiv de divort, nu de reincredintare a copilului. Faptul ca ar fi facut ceva imbunatatiri in apartamentul parintilor dvs trebuie probat cu inscrisuri, martori. Daca nu detine chitante, ma indoiesc ca il va crede cineva, mai ales daca aveti deja pe rol dosar de majorare a pensiei alimentare.
Mergeti mai departe cu solicitarea de marire a pensiei alimentare. Este adevarat ca textul de lege spune ca pensia va fi acordata pana la 25 % din venituri, insa practica instantelor este de a acorda 25 %. Multa bafta!
mikare a scris:

sunt divortata de aproximativ 2 ani din vina ambelor parti, copilul minor ramanand la mine, pensia alimentara stabilita la 200 lei, fara partaj. Luna aceasta am inaintat actiune de marire a pensiei alimentare la conform legii la 25 % din salariu. El mi-a propus suma de 5 mil (are un post de important iar salariul este de minim 55 mil)..am acceptat sa-mi retrag din contul in care el vireaza banii doar suma de 500 lei/luna, restul sa ramana in contul copilului si el sa beneficieze cand are sa creasca. Dar nu vrea sa-mi ofere mai mult de 500 lei, iar daca nu accept conditiile lui, ma ameninta cu urmatoarele:
1. ca o sa-mi ceara custodia copilului (el are marturia mea scrisa cum ca eu am avut o alta relatie in timpul casatoriei)..avocatul meu de acum imi spune ca dovada infidelitatii mele era valabila la momentul divortului..acum se judeca cazul de la divort si pana in prezent..ce am facut eu in timpul casniciei nu ar mai fi valabil....????
2. ca cere partaj......am locuit in apartamentul parintilor mei..el spune ca a investit bani in el...cand a plecat si-a luat tot ce a vrut din el, absolut tot (bunuri achizitionate in timpul cas.). Am avut un apartament luat impreuna dar i-am facut act de vanzare-cumparare pe numele mamei lui fara sa primesc nici un ban (pentru ca a spus ca nu are unde sa stea)...poate sa imi ceara despagubire pe investitiile facute impreuna in apartamentul mamei?
Ideea este ca vreau sa stiu in principal daca imi poate lua copilul...daca sa-mi iau un al doilea avocat ...(infatisarea o am pe 30.10)
Multumesc anticipat tuturor!

Ideea este ca ar trebui sa consultati un avocat intr-un mediu privat.
De principiu, din ceea ce ati scris nu il prea cotez cu sanse pe fostul sot.
Dar, eu ca avocat as fi curios sa vad si cum si-a motivat el actiunea.
Daca a motivat-o cum ati scris dvs, el va pierde.
Daca a motivat-o altfel nu imi mai pot da seama la fel de clar.
Cat priveste relatia extraconjugala poate sa il ajute si in acest proces nu numai atunci la divort intrucat relatiile extraconjugale nu...se prescriu.
Pe de alta parte, e posibil sa nu fie suficient pentru el sa dovedeasca numai relatii extraconjugale sau mai stiu eu ce pentru a obtine reincredintarea minorului.
Oricum, ceva imi spune ca ar trebui sa va aparati bine in instanta pentru ca cine stie ce poate dovedi...

avocat Claudiu Lascoschi
1. nu are de ce sa foloseasca ca proba la reancredintare o relatie din timpul casatoriei, atata timp cat nu poate dovedi carelatia continua...si dacaar fi asa...asta in conditiile in care ati avea un prieten nu este imoralitate...nu vad ce v-ar strica imaginii...depinde ce vede copilul .

2. daca nu ati primit niciun ban la vanzarea acelui apartament, se poate cere anularea vanzarii pt. acest aspect.

av. vasilescu