Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare care sa tina cont de act autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare care sa tina cont de act autentic

Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie : Am cumparat un teren de la doua persoane , care sunt unicii mostenitori ai defunctului , fara sa aiba taxa de succesiune facuta, pe baza de chitanta de mana . Am introdus actiune in instanta pentru a obtine hot ,prin care sa pot plati eu taxe si impozite aferente pamantului cumparat .
Poate instanta sa-mi dea hotararea ,chiar daca nu s-a facut succesiune de la cei doi de la care am cumparat terenul ? Nu am avut niciun termen pana acum . Se poate face tranzactie , asa cum am auzit ? Va multumesc anticipat
fara certificat de calitate de mostenitor sau certificat de mostenitor nu faceti mare branza..in opinia mea..

ar fi trebuit asa, actiunea, zic
1. sa constate deschisa succesiunea lui x
2. sa constate calitatea si cota...lui y si z..
3. eventual sa constate si masa ( am vazut hot in care se solicita doar pct 1 si 2)
4. sa constate intervenita vanzarea si sa pron o hot care sa tina loc de v/c

cam asa vad eu
Draga eucivilavocat, am rezolvat in instanta situatia pe care am expus-o ,fara sa se faca succesiunea .Sunt fericit:D
Multumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.
da...au apreciat ca bunul vandut din mostenire valoreaza acceptare, iar in eventualitatea altor mostenitori sa se spele pe cap intre ei..:D ( adica actul/hot a fost incheiat sub rezerva desfiintarii in caz ca exista si alti mostenitori si ceea ce au vandut nu pica in lotul vanzatorilor la partaj)
:)