Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota-parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota-parte indiviza

Am urmatoarea problema: in urma cu o luna am cumparat un apartament. In actul de vanzare-cumparare este trecuta o cota indiviza de 20% din dependintele comune. Cei de la asociatie (presedintele si administratorul) mi-au trecut la intretinere 20% din cheltuielile comune (desi cu o luna in urma fostul proprietar platea ca toti ceilalti), in conditiile in care sunt 30 de apartamente pe scara, iar suma cotelor indiviza din actele de proprietate este 70% - prin urmare in actul meu e trecuta o cota prea mare, iar in ale lor sunt cote mai mici decat ar trebui. Presedintele refuza ideea de a face cadastrul imobilului, spune ca nu exista carte tehnica etc. Ce pot face?
Cadastrul este facut de curand, acum doua luni. Am vorbit cu cadastristul, insa cota indiviza o preia din actele vechi, de la ICRAL, el nu are acces la documentatia imobilului, nu imi poate calcula cota indiviza. Si nu fortez pe nimeni sa-si actualizeze cadastrul, ei ma forteaza sa platesc, in conditiile in care toate cotele indivize de acolo sunt in neregula, suma lor ajungand pe la 72%, iar situatia asta nu a aparut ieri, lucrurile stau asa de 20 de ani... Parca am fi in Kafka...
Am si eu urmatoarea problema in legatura cu cota parte indiviza.Fac parte dintr-o asociatie cu 500 de apartamenete distribuite in 19 scari de bloc.La noi se calculeaza cota parte indiviza pe asociatie si se repartizeaza in procent pe apartament.
Va dau exemplu cum apare pe lista noastra de plata:

Total cheltuieli pe cpi : 6884 lei
TOTAL CPI 27841,80 lei

TOTAL LEI / 1% CPI 0,25

Apartamentul in care locuiesc are o suprafata utila de 61 mp.
La cheltuieli pe cota parte indiviza am trecute urmatoarele sume:
-Salarii:13,41 lei
-Cheltuieli administrative:1,67 lei
TOTAL: 15,08 lei

Din cate am inteles cei din asociatie inmultesc acel procent cu suprafata utila a apartamentelor.

E corect modul de calcul al CPI ??

Multumesc.
elevic, utilizator
Cred ca ati inteles dv. gresit!

Cota parte indiviza se exprima in procent, de exemplu sa zicem 0,21% ar reprezenta cota parte a unui apartament din totalul de 100% al tuturor apartamentelor din asociatie.

Acest procent se inmulteste cu totalul unei cheltuieli care se repartizeaza asa, pe cota-parte indiviza.
Daca cheltuiala este de 6880 lei pe toata asociatia si cota lui indiviza este de 0,21%, atunci el va achita la acea cheltuiala suma rezultata din:
- 6880 lei * 0,21% = 14,448 lei.

Am listele de plata in fata mea,''citez'' din ele.
Pe luna decembrie apare asa:
Total cheltuieli pe CPI - 8391.54 lei
Total CPI - 27841.80 lei
TOTAL LEI / 1% CPI 0.30

Si la cheltuieli pe CPI am trecute urmatoarele sume:
-Salarii = 16.85 lei
-Cheltuieli administrative = 1.53 lei
TOTAL = 18,38 lei

Daca obs. dvs. total CPI are aceeasi suma ca luna precedenta ,difera doar fondul de salarii,care a fost mai mare pe luna decembrie(aici e o alta discutie).

Cum calculeaza acel procent ????

Cum as putea atasa o copie scanata a listei de plata ?
elevic, utilizator
Este corect cum vi se calculeaza intrucat cheltuielile se impart la mp totali si da cheltuiala / mp.
Deci acolo unde ati scris "Total CPI - 27841.80 lei" trebuie scris "Total suprafata = 27841,80 mp".

Cheltuielile lunare totale care se impart pe cota-parte indiviza (sau suprafata) = 8391.54 lei /
27841,80 = 0,30 lei / mp

Pentru apartamentul dv. se inmulteste acest 0,30 lei / mp din aceasta luna cu 61 mp si rezulta 18.39 lei lei (rotunjit) in aceasta luna.

Deci nu sunt lei, ci mp acei 27841,80 si nu e 1% CPI, ci este 1 mp.

Daca exprimarea pe lista este asa cum ne-ati scris-o aici pe forum, domnii de la dv. din asociatie nu stiu care este diferenta intre cota-parte indiviza exprimata in procente si suprafata exprimata in mp.
In calcule da acelasi rezultat, dar nu se poate confunda 1% cu 1 mp.

elga50, moderator