Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inaltimea gardului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inaltimea gardului

buna ziua as dori sa ma informati care e inaltimea gardului maxima admisa de lege intr doua proprietatii eu vreau sa fac gard de 2 m iar vecinul se opune si a doua intrebare comform legii 50/1991 privind autorizarea constructiilor este necesar acordul vecinilor In situatia in care eu vreau sa construiesc un depozit ptr comercializarea materialelor de constructie de 100 mp pe un teren de 3300mp care e varianta de rezerva ptr ca un vecin se judeca cu mine iar acesta acordul nu si-l da iar altul imi cere 500euro ptr acord ?
molita, utilizator
nu ma invecinez cu blocuri ci cu case particulare aflate la 8 -10m de gard
minel1950 a scris:

(atentie ! daca au balcoane spre terenul tau va trebui sa retragi agrdul la 1.90 m de proiectia balcoanelor)

:-/ eu stiam ca cel ce construieste balcoane trebuie sa respecte o distanta fata de limita proprietatii vecinului (chiar nematerializata prin gard) si nu ...viceversa. (doar n-o sa-mi retrag eu limita proprietatii).