Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solutii pentru micsorarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solutii pentru micsorarea pedepsei

Buna ziua,

Pentru urmatoarea situatie: o condamnare cu executare la 3 ani pentru ucidere din culpa, s-a stabilit ispasirea a 6 luni pentru fiecare an, deci 1 an jumatate, care ar fi toate solutiile pentru micsorarea/scaderea duratei de executare a pedepsei?(ma refer la ore de munca, eliberare conditionata, gratiere, CEDO etc. orice)

Multumesc
id_store, utilizator
Da, intradevar, s-a tinut cont de acel antecedent. Vom face totusi demersurile pentru CEDO poate ar primi macar o pedeapsa mai mica. Multumesc mult pentru raspunsuri.
In primul rand CEDO nu este o instanta de recurs. Doar daca inculpatului i s-a incalcat unul din drepturile fundamentale ale omului poate ataca acea hotarare la CEDO. In al doilea rand, si daca i s-au incalcat drepturile, procesul la CEDO se va termina dupa ce va ispasi pedeapsa, avand in vedere termenul lung in care acestia judeca un proces.
pana sa treaca de la o curte la alta de la CEDO si probabil ca nu veti avea castig de cauza ,condamnatul isi va fi ispasit pedeapsa.
sa nu credeti ca va fi un proces ieftin si de scurta durata si nici nu vad ce ati putea castiga la CEDO deoarece sigur nu veti putea obtine o micsorare a pedepsei.
puteti incerca o gratiere individuala si macar acolo nu veti cheltui bani.
succes
Multumesc