Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REGISTRU DE CASA COMPLETARE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REGISTRU DE CASA COMPLETARE

CUM SE COMPLETEAZA UN REGISTRU DE CASA?
POT BAGA CHELTUIELI PE FIRMA AVAND IN VEDERE CA AM INTREPRINDERE FAMILIALA NEPLATITOR DE TVA?
Si inca ceva... Suma totala a iesirilor prin casa nu are voie sa depaseasca plafonul de 10.000 lei.
Am uitat sa percizez ca plafonul este pentru o zi. De exemplu astazi am platit furnizori in valoare de 9.999,99 lei, maine pot sa platesc tot in valoare de 9.999,99 lei, s.a.m.d.
Multumesc mult. Daca poti te rog sa-mi trimiti un model pe mail.
EraseMan, utilizator
:offtopic:
@alinagava : scrierea mesajelor consecutive contravine regulamentului de postare .
Puteti edita un mesaj de la butonul "edit "
Mersi
@ENE.GEORGIANA84, daca sunteti constituita in IF, tineti contabilitatea in partida simpla, nu este nevoie de Registrul de Casa, acesta este specific srl, dvs va trebui sa tineti Registrul Jurnal de Incasari si Plati, a carui modalitate de completare difera de cea pentru Reg de casa, unde apare si soldul zilnic. In cazul Reg Jurnal de Incasari si Plati doar se totalizeaza anual cele 2 (4) coloane