Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Respingere cerere de repunere pe rol dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Respingere cerere de repunere pe rol dupa suspendare.Recurs sau reiterearea cererii de repunere pe rol?

Ca urmare a neprezentarii partilor in instanta s-a dispus suspendarea.
S-a formulat cerere de repunere pe rol si partile iarasi nu s-au prezentat, instanta respingand cererea de repunere pe rol mentinand solutia de suspendare.
In citatie scrie partile au fost instiintate sa se prezinte la camera 1, camera in care nu s-a aflat dosarul.
Dosarul probabil ca s-a aflat la camera 2,3,4,etc.

Variante:

1.Cerere de repunere pe rol ( din nou).

2.Recurs pentru nelegala citare.

3.Depunere si a recursului si a cererii de repunere pe rol, urmand ca instantele sa vada ce vor face intr-o atare situatie.

Termenul de 1 an pentru perimare se implineste pana la 26 ianuarie 2012 si instanta a respins cererea de repunere pe rol mentinand suspendarea, ceea ce inseamna ca va opera perimarea.
Este vorba de un proces civil.

Ce parere aveti, stimati avocati?

Care varianta o considerati cea mai utila?
tudorioan a scris:

Si totusi, s-au indeplinit acte de procedura in termenul de suspendare a procesului... In aceasta situatie nu se prelungeste termenul?

Cat priveste speta expusa de Simonete mai jos, aceasta este interesanta :

S-a formulat deja o cerere de repunere pe rol a cauzei, deci termenul de perimare a fost intrerupt prin formularea acesteia conform art 249 c.proc.civ, motiv pentru care va incepe sa curga un nou termen de 1 an de la acea data., chiar daca instanta a respins cererea de repunere pe rol.
Fata de formularea neechivoca a acestui text de lege, rezulta ca pentru ca un act de procedura sa poata fi calificat drept intrerupator de perimare, este necesar ca prin savarsirea lui sa se urmareasca repunerea cauzei pe rol, in vederea continuarii judecatii.
Este utila hotararea care o aveti aici:[ link extern ] ...

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
_______________________________________________________________

O problema exista in prevederile art 248 alin. (1) C.pr. civ., intrucat se prevede ca ,, se perima de drept (...) daca a ramas in nelucrare din vina partii timp de un an".

Depinde cum se va interpreta ,,vina partii" de catre instanta deoarece din moment ce partile nu s-au prezentat se poate considera ca fiind vorba de o vina ( culpa) a partii, si astfel sa poata opera perimarea.Cu alte cuvinte, daca partile nu ar fi avut nicio culpa ( vina) era o alta situatie juridica.
De aceea, instantele dupa parerea mea pot decide in doua feluri...desi hotararea indicata de Simonete este utila si interesanta.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

tudorioan a scris:

Si totusi, s-au indeplinit acte de procedura in termenul de suspendare a procesului... In aceasta situatie nu se prelungeste termenul?

Cat priveste speta expusa de Simonete mai jos, aceasta este interesanta :

S-a formulat deja o cerere de repunere pe rol a cauzei, deci termenul de perimare a fost intrerupt prin formularea acesteia conform art 249 c.proc.civ, motiv pentru care va incepe sa curga un nou termen de 1 an de la acea data., chiar daca instanta a respins cererea de repunere pe rol.
Fata de formularea neechivoca a acestui text de lege, rezulta ca pentru ca un act de procedura sa poata fi calificat drept intrerupator de perimare, este necesar ca prin savarsirea lui sa se urmareasca repunerea cauzei pe rol, in vederea continuarii judecatii.
Este utila hotararea care o aveti aici:[ link extern ] ...

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
_______________________________________________________________

O problema exista in prevederile art 248 alin. (1) C.pr. civ., intrucat se prevede ca ,, se perima de drept (...) daca a ramas in nelucrare din vina partii timp de un an".

Depinde cum se va interpreta ,,vina partii" de catre instanta deoarece din moment ce partile nu s-au prezentat se poate considera ca fiind vorba de o vina ( culpa) a partii, si astfel sa poata opera perimarea.Cu alte cuvinte, daca partile nu ar fi avut nicio culpa ( vina) era o alta situatie juridica.
De aceea, instantele dupa parerea mea pot decide in doua feluri...desi hotararea indicata de Simonete este utila si interesanta.

Instantele pot ar fi putut sa judece si altfel, incalcand grav dreptul de proprietate...
Observ ca pe zona "perimarii' unei actiuni civile, se continua discutiile... Ar trebui sa presupun ca magistratii care s-ar putea afla intr-o speta de genul supus discutiei acum si mai devreme, sunt pusi in situatia de a incalca legea, in cunostinta de cauza...
Legea este la doua capete deoarece se prevede ca, daca este vorba de o culpa ( vina) apar probleme...
Daca partea s-a aflat in culpa pot deveni cu usurinta incidente dispozitiile prevazute de art. 248 alin. (1) C.pr. civ.
Depinde foarte mult si de fondul cauzei in astfel de procese...

Culpa este prevazuta in mod expres de lege si nelucrarea nu trebuie sa aiba loc din vina partiilor.
Sub aspect juridic varianta expusa de mine este mult mai rationala decat hotararea pronuntata...si expusa de Simonete.

Cu care mana sa ma scarpin?

De vreme ce in speta se poate face atat cerere (noua) de repunere pe rol cat si recurs impotriva incheierii prin care s-a respins cererea de repunere pe rol (daca a fost lipsa de procedura), atunci alegerea se face in functie de alte aspecte convenabile.

Bunaoara, taxa de timbru: 4 lei (pt. recurs) versus 50% din taxa de timbru pentru cererea a carei judecata a fost suspendata.
Daca rezultatul este neglijabil, as alege cererea de repunerea pe rol (cu exceptia situatiei in care partea NU urmareste sa termine procesul in secolul asta, ci s-o uite D-zeu in proces ...sau altele asemenea).