Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... pot garanta un imprumut daca am datorii ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

pot garanta un imprumut daca am datorii ?

Buna seara. Prietena mea are salar si lucreaza de 8 luni cu carte de munca la o firma. Vrem sa scoatem niste bani din banca si eu vreau sa girez cu casa (sunt proprietar al imobilului singur), doar ca eu am restante bancare. Credeti ca asta ar fi o problema la acordarea creditului? Suma pe care o dorim este 15.000 lei. Nu suntem casatoriti. Va multumesc tuturor pt orice mesaj.
Acesta era raspunsul de care aveam nevoie. Multumescdin suflet pt tot ajutorul dat. O seara buna. Casa este a mea chiar daca mama e inca ''proprietara''. Parinti mei au o alta casa. Aceasta am primito de la bunica mea. Ar fi de acord cu prietena ca e ca si sotia mea. De 5 ani suntem impreuna si creditul tot pt noi l-am folosii pt a deschide un SRL.
Matheo25, utilizator
Suma e mult prea mica pt a garanta cu casa.
Mama dvs poate fi garant ipotecar cu acea casa pt imprumutul prietenei, nu e neaparat ca prietena sa fie proprietara.

offtopic.. proprietar e numai acela care e trecut in actul casei. Daca in acte, mama e proprietara, cum v-a dat-o bunica ? Cine e pe acte, mama sau bunica ?