Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea privind penalitatile de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea privind penalitatile de intretinere

buna ziua daca suma penalitatilor depaseste cu mult debitul ce masuri se pot lua?
Dvs. ar trebui sa incepeti demersul prin a solicita conducerii as. prop. sa va arate modul de calcul al penalizarilor, apoi sa constatati (cu cineva avizat) daca calculul a fost corect sau nu.
Functie de rezultat, urmeaza sa faceti pasii urmatori, adica or asociatia diminueaza suma daca calculul a fost gresit, or mergeti in instanta.

Este chiar indicat sa incercati aceasta abordare, dar numai cu aprobarea as. prop. - sa achitati mai intai debitul restant, apoi sa va achitati si penalizarile. Avantajul acestei metode este ca odata achitata intretinerea, penalizarile "stau pe loc" - insa asa cum am spus, daca conducerea as. este de acord cu propunerea dvs. o sa va solicite sa intocmiti un angajament scris in acest sens (la noi asa se procedeaza).
Penalizarea nu se prescrie de la sine, aceasta o poate decide doar instanta - daca as. prop. va actioneaza in instanta intre timp.
Verificati in primul rand daca penalizarea este bine calculata si dupa, vedeti ce cale abordati.
Succes!