Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Depunere declaratii 200/220
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Depunere declaratii 200/220

Am inteles de la persoane care au mers sa depuna declaratia 220 ca nu se primeste aceasta declaratie fara declaratia 200.

Daca am PFA in sisteam real, depun ambele pana pe 25 mai? Sau trebuie pana pe 31 ianuarie 220?
D200 pana la 25 mai. D220 in Bucuresti se depune cu D200 si cu memoriu justificativ(mi-au cerut mie la sectorul 1 si la sectorul 6) pana la 31 ianuarie.
era un exemplu :)

stan camelia a scris:

Ai doar 10 ron, vrei sa-i mai socotesti? sa nu gresesti, poate sunt doar 9.:thumbup:

Asa este, 200 pana in 25 mai. Insa daca exista o dif. de 20% intre ..... asta vreau sa aflu exact, cum e in situatia mea .... trebuie ambele pana pe 31 ianuarie sau nu.

stan camelia a scris:

D200 pana la 25 mai. D220 in Bucuresti se depune cu D200 si cu memoriu justificativ(mi-au cerut mie la sectorul 1 si la sectorul 6) pana la 31 ianuarie.

Da, pana pe 31 ianuarie 2012.
In instructiunile de completare 220, cei 20% se refera la venituri, fara a preciza brut sau net ( inteleg ca asta e problema care va framnata).O logica simpla ne arata ca venitul net este cel care poate influenta impozitul datorat, prin urmare la acest venit net, trebuie sa va raportati cand estimati diferenta. Eu asa inteleg.Intradevar cei 4 lei se pot obtine dintr-o varietate de diferente, insa tot 4 lei raman. De aceea fiscul este interesat de variatia cu 20% pentru v net si pe buna dreptate cred !
mayer, utilizator