Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii pensii, sanatate PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii pensii, sanatate PFA

Buna ziua.
Mi-am deschis un PFA si am inteles ca trebuie platite taxe de 10,5% si 5,5% pentru pensii si casa de sanatate. As vrea sa stiu daca aceste taxe se calculeaza din incasari sau din profit.
Nu confundati venitul declarat (asigurat) in D600 de 804 lei/luna si pentru care se plateste contributie la pensie minima de 252 lei/luna cu venitul net realizat la sfarsitul anului si care se va vedea in D200.
Deci in cursul anului platiti anticipat acea contributie.
george-neagu, moderator