Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Firma sau PFA administrare imobile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Firma sau PFA administrare imobile

1.Doresc sa aflu daca pentru a infiinta o firma de administrare imobile CAEN 6823 sunt restrictii legislative pentru actionari.
Daca raspunsul este da, care sunt acestea si unde sunt prevazute ?
Facturile emise vor fi emise cu TVA ?
2.Tinand cont ca PFA poate face angajari, este mai convenabil o astfel de solutie?In acest caz PFA are obligatia sa aiba Atestat de administrator de la Primarie ?
Din punctul meu de vedere legea actuala nu specifica obligativitatea detinerii unui atestat de administrator pentru persoanele din interiorul unui SRL care se ocupa cu administrarea . In shimb noua lege care este inca la nivel de proiect specifica destul de clar ca fiecare angajat din cadrul unui SRL care se ocupa de administrare trebuie sa detina atestat. Nu pot sa dau acum citatul pentru ca de unde postez nu am Word sa deschid legea .
Mytro, utilizator
Nu are importanta astazi ceea ce prevede un proiect de lege care cuprinde multe aberatii ce sper sa fie remediate.
Conform legislatiei actuale, o persoana juridica poate administra asociatii de proprietari daca are acest obiect de activitate... Aceasta persoan juridica va fi autorizata sa desfasoare activitatea de administrare imobile daca are angajati administratori atestati.