avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie apartament

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. pot face donatia unui apartament unuia dintre fii mei? ce acte imi trebuie si cam care ar fi conditiile #-o
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 23:29, 29 Ianuarie 2012
Din pacate nu pot da o asemenea declaratie, pactul asupra unei succesiunii nedeschise este interzis , ori acea declaratie despre acest lucru vorbeste. Pana la decesul donatorului in persoana celorlalti succesibili nu se naste niciun drept de a contesta donatia, de abia in cadrul dezbaterii succesiunii acestia pot cere reductiunea sau raportul. Asa ca declaratia nu este de niciun folos, ba dimpotriva....
Ultima modificare: Duminică, 29 Ianuarie 2012
ContSters141818, utilizator
mirela741 a scris:

Din pacate nu pot da o asemenea declaratie, pactul asupra unei succesiunii nedeschise este interzis , ori acea declaratie despre acest lucru vorbeste. Pana la decesul donatorului in persoana celorlalti succesibili nu se naste niciun drept de a contesta donatia, de abia in cadrul dezbaterii succesiunii acestia pot cere reductiunea sau raportul. Asa ca declaratia nu este de niciun folos, ba dimpotriva....


teoretic, aveti dreptate mirela74...insa in practica, mai ales de cand a aparut noul cod civil, parintii daca vor sa isi motiveze intr-un fel sau altul copii sa aibe grija de ei, nu o mai pot face nici macar printr-un contract de intretinere deoarece si acesta mai nou este atacabil... de aceea, notarii au gasit o solutie de genul unei astfel de declaratii... personal, nu am vazut nici una, am auzit de ea...cum este formulata aici este schepsis-ul pentru a nu intra sub inbcidenta nulitatii absolute
@avocat petre ...va asigur ca asa ceva nu exista! Nu exista schepsis....este folclor! Poate sa faca asa cum am mentionat mai sus sa scuteasca de raport sau sa gratifice si pe celalalt copil facand mentiune in actul de donatie de acel lucru....nici teorectic nici practic...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de proprietate ciprinel ciprinel Buna seara.Bunicii mei cand au fost in viata au facut act de vanz.-cump.pe casa a doi copii din cei patru .intrebarea mea este daca unul din acei 2 frati cu ... (vezi toată discuția)
Donatie adrianamatza adrianamatza Buna ziua, As dori sa cer niste lamuriri cu privire la un act de donatie. Am primit o donatie de la bunica paterna.Tatal meu mai are un copil recunoscut ... (vezi toată discuția)
Cedare drept de proprietate exclusiv lory_ lory_ Buna seara As dori sa stiu ce modalitati de transfer al proprietatii pot exista intre parinti si unul dintre copii, acesta fiind casatorit, dar astfel incat ... (vezi toată discuția)