Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie apartament

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. pot face donatia unui apartament unuia dintre fii mei? ce acte imi trebuie si cam care ar fi conditiile #-o
Din pacate nu pot da o asemenea declaratie, pactul asupra unei succesiunii nedeschise este interzis , ori acea declaratie despre acest lucru vorbeste. Pana la decesul donatorului in persoana celorlalti succesibili nu se naste niciun drept de a contesta donatia, de abia in cadrul dezbaterii succesiunii acestia pot cere reductiunea sau raportul. Asa ca declaratia nu este de niciun folos, ba dimpotriva....
ContSters141818, utilizator
mirela741 a scris:

Din pacate nu pot da o asemenea declaratie, pactul asupra unei succesiunii nedeschise este interzis , ori acea declaratie despre acest lucru vorbeste. Pana la decesul donatorului in persoana celorlalti succesibili nu se naste niciun drept de a contesta donatia, de abia in cadrul dezbaterii succesiunii acestia pot cere reductiunea sau raportul. Asa ca declaratia nu este de niciun folos, ba dimpotriva....

teoretic, aveti dreptate mirela74...insa in practica, mai ales de cand a aparut noul cod civil, parintii daca vor sa isi motiveze intr-un fel sau altul copii sa aibe grija de ei, nu o mai pot face nici macar printr-un contract de intretinere deoarece si acesta mai nou este atacabil... de aceea, notarii au gasit o solutie de genul unei astfel de declaratii... personal, nu am vazut nici una, am auzit de ea...cum este formulata aici este schepsis-ul pentru a nu intra sub inbcidenta nulitatii absolute
@avocat petre ...va asigur ca asa ceva nu exista! Nu exista schepsis....este folclor! Poate sa faca asa cum am mentionat mai sus sa scuteasca de raport sau sa gratifice si pe celalalt copil facand mentiune in actul de donatie de acel lucru....nici teorectic nici practic...