Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere program de lucru

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea situatie:

Societatea unde lucrez a luat hotatarea de a reduce activitatea cu o zi pe saptamana acordand angajatilor concediu fara salar conform Art. 43 alin 5 din CCUNN pe anii 2007-2010.

Intrebarea este: In ziua in care unui angajat i se acorda CFS, iar acesta prezinta unitatii concediu medical, acestuia ii va trebui platit CM pe ziua respectiva?

Bineinteles ca va trebui sa dezvoltam subiectul si prin prisma declaratiilor la sanatate si CAS.

Astept o parere si din partea dvs.
Va multumesc mult pentru precizari. Aveti dreptate, conform OUG 158 Certificatul medical suspenda CFS indiferent daca a fost solicitate de angajat sau de angajator conform art 45 din CCMUNN.

As dori de asemenea o parere asupra somajului tehnic:

1. Zilele de somaj tehnic (nu suma) constituie vechime pt CAS (adica in declaratia de CAS se trec ca zile lucrate)?
2. Aceeasi intrebare ........ Certificatul medical suspenda somajul tehnic? - in legislatie nu am gasit nimic.

Va multumesc anticipat pt raspunsuri
In Codul muncii nu exista notiunea de "somaj tehnic" ci de "intrerupere temporara a activitatii angajatorului".
Art.53 din Codul muncii face parte din Cap.IV-Suspendarea CIM:

Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75 % din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.

Deci e vorba de o suspendare a CIM, deci raman valabile raspunsurile de mai inainte.
O singura nelamurire mai am:

Zilele de suspendare a activitatii constituie vechime in munca?

Este foarte clar ca se calculeaza si se se platesc toate obligatiile pentru indemnizatie.
Nefiind o suspendare voluntara a CIM, din partea salariatului, acesta fiind obligat sa fie la dispozitia angajatorului in vederea reluarii activitatii si primind si 75% salariu (din fondul de salarii), aceasta perioada trebuie luata in calcul la vechime (este acel "somaj tehnic" de la intreprinderile de stat).