avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintarea minorului in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintarea minorului in Romania

Buna ziua
Sunt divortata in Spania , am primit custodia fetei iar hotararea de divort si custodia sunt definitive si executorii.
Hotararea de divort si custodia au fost recunoscute in R omania.
Sotul mai poate sa atace aceasta hotarare in Romania chiar daca a fost de acord cu cea din Spania .?Poate sa ceara reincredintarea minorului in romania?

Va multumesc anticipat! .
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:37, 4 Noiembrie 2008
Daca nu primiti, nu e nicio problema daca nu va prezentati.
Daca primiti insa... cresc in mod considerabil sansele sotului.
Dar, ca sa fie clar: se admite reincredintarea cand parintele caruia i-a fost deja incredintat copilul nu-l mai poate creste in mod corespunzator, adica (doar exemple): nu mai are venit, nu mai are unde (casa), il batre pe copil, nu-l ingrijeste, hraneste, spala... etc.
Da, dar daca nu se prezinta s-ar putea sa afle din hotararea judecatoreasca ca nu mai are unde (casa), il batre pe copil, nu-l ingrijeste, hraneste, spala... etc.
De aceea, eu ii sugeram sa se prezinte.Macar asa de control si pentru a se putea apara chiar daca nu este obligata sa o faca.

avocat Claudiu Lascoschi
I-am spus eu altceva? Am scris ca daca primeste si nu se prezinta, cresc in mod considerabil sansele sotului.
Cu ce intra asta in contradictie cu ce ai sustinut tu?
Nu stiu.Am vazut ca ai scris cumva sa nu se prezinte si am inteles ca ii sugerezi acest lucru.
Eu consideram contraindicat sa nu se prezinte si sa nu se apare chiar daca are sanse mari in favoarea sa.

avocat Claudiu Lascoschi
AVLIL a scris:
Daca nu primiti, nu e nicio problema daca nu va prezentati.

Daca nu primeste nimic sa nu se prezinte, asa am zis ca asa se exprimase cineva inainte... :O Daca nu primeste, contra cui sa se prezinte, ca poate nu s-a intamplat nimic, nu s-a cerut reincredintare adica...
Unde sa se prezinte, in fiecare zi la instanta, sa vaza daca nu cumva o striga careva si pe ea in vreun dosar? :-/
In rest, normal ca se duce, dupa cum am aratat...

Alte discuții în legătură

Proces incredintare minor gabriela_bratu28 gabriela_bratu28 am incheiat procesul de divort in 2010 si mia fost incredintata minora in virsta de 5 ani.se poate redeschide proces de custodie si ce sanse sunt? (vezi toată discuția)
Renuntare la pensia alimentara? 2 vasilache-florinache vasilache-florinache Multumesc tuturor celor care mi-au dat solutii la problema mea anterioara. Daca cei doi copii mi-au fost incredintati mie (tatal) in urma divortului, iar fiica ... (vezi toată discuția)
Caz disperat simpatic simpatic Buna ziua, Sunt un tata disperat, care isi iubeste foarte mult copilul (un baietel de 2 ani si 3 luni), dar din pacate mama doreste sa divorteze (procesul a ... (vezi toată discuția)