Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... VANZARE CASA - ce taxe am de platit?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

VANZARE CASA - ce taxe am de platit?

Buna ziua am si eu 2 intrebari : 1) in cazul unei intabulari a casei in vederea vanzari trebuie sa platesc un procent din valoarea estimata a casei ? As vrea sa stiu care ar fi costurile totatele. 2) Atunci cand vand casa mi s-a spus de catre un notar ca trebuie sa platesc impozit cel putin pentru pretul la care este evaluata casa este adevarat ? Adica casa este evaluata la 20.000 euro dar eu mai mult de 10.000 nu pot sa obtin pe ea dc trebuie sa platesc impozit la 20.000 ? Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspunsuri dar in cazul intabulari este aceiasi regula trebuie sa platesc o taxa ca fiind un procent din evaluarea casei, asa mi s-a spus un procent de 0,05 din evaluarea casei + comisionul firme de intabulare . Este adevarat ?