Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neagravarea situatiei in propriul recurs 385^8
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neagravarea situatiei in propriul recurs 385^8

Am si eu o nelamurire!De ce in prezentul art.se spune ca instanta de recurs solutionand cauza,nu poate crea o situatie mai grea celui care a declarat recurs.De exemplu: prima instanta condamna pe cineva la 6 ani inchisoare iar facand recurs impotriva sentintei penale de la prima instanta ca fiind nelegala si netemeinica,curtea de apel mai adauga inca 4 ani deci in total 10.
Cam greu de grezut ca judecata nu a fost legala si ca politstii, procurorul si judecatorii (in prima instanta, in recus si poate si in apel), adica 4 sau chiar 6 judecatori, au apreciat gresit acele probe si au condamnat degeaba o persoana.
A primit 10 ani deoarece recursul faptuitorului nu a fost admis ci a fost admis cel al Parchetului. Nu orice recurs inaintat de faptuitor inseamna ca va fi si admis si i se va usura pedeapsa.

Intotdeauna in urma solutionarii unei cauze, o parte este multumita si o parte este nemultumita (in cazul de fata-condamnatul). Daca va duceti intr-o inchisoare si intrebati daca cineva este vinovat, 99% dintre condamnati raspund ca sunt nevinovati, cel putin in primul an de detentie, dupa incep sa isi accepte vinovatia.
exact asta este:politisti,procurorul si judecatorii au fost mana in mana
ce?nu va vine sa credeti?
si apropo de probe,au avut grija politistii sa-i faca rost de probe partii vatamate la servicii de medicina legala
Pana la urma care este nelamurirea dvs sau de ce credeti ca s-a format aceasta conspiratie in jurul inculpatului? Doar pt ca parchetul a declarat recurs si s-a admis? Aceasta procedura este cat se poate de legala. Nimeni nu este condamnat la 10 ani de inchisoare fiind nevinovat, presupunand ca este si o infractiune grava avand in vedere cuantumul pedepsei.
cauza este urmatoare: 1.dorinta de razbunare a partii vatamate
2.grad de rudenie in politie
3.grade de rudenie intre politie-parchet-judecatorie-tribunal
4.prelucrarea probelor ca fapta sa prezinte un grad de pericol social cat mai mare
5.rechizitoriul facut total diferit probelor existente si adunate in faza cercetarilor
6.neadmiterea in instanta a martorilor cu privire la expunerea faptelor si aflarea adevarului...
.....vreti sa mai continui .............