Forum Discuţii juridice Executare silită datorii persoana decedata
Discuție deschisă în Executare silită

datorii persoana decedata

tatal meu a avut la cosmote doua abonamente. In anul 2009 unu din ele nu a mai fosy platit deoarece suma era f mare. cam dupa un an o firma e recuperari a inceput sa trimita scrisori de intimidare. Mentionez ca in mai 2011 tatal meu a decedat, eu am anuntat firma dar ei continua sa trimita scrisori cu executare silita si sa o terorizeze pe matusa mea cu tel. Le-am spus celor d la firma de recuperari (topholding) ca sunt dispusa sa achoit datoria dar fara dobanda care in 2 ani este de 6 ori cat factura dar ei nu vor. Eu in orice caz am inceput sa achit de 2 luni cate 1 suta ron pe luna ptr ca eu nu am servici si nici mama mea. Ce se poate intampla?Continui sa platesc lunar aceasta sumasau oricum pot sa ne dea pe noi in judecata ptr executare silita?
Daca platiti de bunavoie cate putin, nu mai ajungeti in instanta. Incercati sa va intelegeti asupra unei sume fixe si a unei plati lunare.