Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am o intrebare legata de o succesiune.
In august anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul meu a decedat cu multi ani in urma si nu s-a facut succesiunea.Bunicii aveau trei copii: 1. mama mea care a
decedat nu s-a facut succesiune,
2.matusa care nu stiim daca mai e in viata, nu are copii,
3.matusa care are patru copii.
Problema e ca actele de propietate + certificatul de deces al defunctei se afla la matusa mea care nu are de gand sa deschidem succesiunea pentru ca beneficiaza doar ea de chirie la casa unde locuia bunica.Mentionez ca i-am oferit loc de veci pentru bunica care era o mostenire de a mamei.
As dori sa stiu daca am drep de mostenire la succesiunea bunicii adica la casa?
Este posibil sa faca pe ascuns deschiderea succesiuni fara sa specifice mostenitori?
Ce pot face in acest caz?
Va multumesc! :)

Multumesc pentru raspuns.