avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CEC - emis ca si garantie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CEC - emis ca si garantie

Buna ziua, daca eu ca societate emit un CEC in valoare de 30.000 lei drept garantie stipulat intr-un contract de livrare marfa , cu anexa la conditiile de executare a garantiilor - CEC-ul poate fi trans numai la limita sumelor datoratae si cu o notificare prealabila. Daca datoria mea este in momentul depunerii cec-lui in banca de 1200 lei ,valoarea cecului fiind de 30.000 lei , si neavand disponibil in banca ,fara notificare pot cere daune partenerului meu pentru incalcarea contractului ?
De obicei firmele care solicita CEC garantie incheie un proces verbal in care isi asuma obligatia instiintarii introducerii la plata a CEC-ului in asa fel incat sa aveti disponibil in banca. Ar fi fost bine daca aveati un pact comisoriu expres prin care le impuneati sa va plateasca o suma de bani in cazul introducerii la plata a CEC-ului fara respectarea acestei obligatii. E destul de greu de apreciat daca o instanta va lua in considerare prejudiciul cauzat dvs prin introducerea CEC-ului, cu toate ca mi se pare o anomalie sa lasati un CEC garantie completat la suma. De fapt insasi fila CEC garantie reprezinta o incalcare a legii, dar practica a acceptat-o si a impus-o, desi in caz de colaps financiar al debitorului nu mai are absolut nicio valoare.
Era mai corect sa ne calculeze penalitati , dar au fost atat de marsavi incat au bagat un cec ce nu reflecta datoria noastra catre ei, era mai corect sa-si trmita agentul zonal sa le dam o fila cec de valoarea debitului. Cat despre garantie era stipulat clar in contract de acea fila CEC.Noi am vrut sa fim corecti si sa nu le dam impresia ca am vrea sa-i faudam prin livrarea de produse catre noi fara o acoperire. Dar repet daca la acel moment nu aveam o datorie de 30.000 lei cum sa-mi solicite plata acestuia ?
Cat despre raspunsul dat de eu.ro.lex mi se pare ironic si lipsit de orice intentie de a ma juta !
Vedeti in situatia data, dvs v-ati incalcat obligatia de plata la scadenta, iar vanzatorul a incercat recuperarea debitului apeland la introducerea filei CEC. Insa nu inteleg cum de este mentionata o garantie fixa de 30.000 lei, din moment ce debitul nu este constant 30.000 lei. Si eu lucrez la o firma care solicita garantie file CEC, dar avem completat un proces verbal in care ne asumam obligatia instiintarii in scris despre intentia de introducere la plata si de asemenea nu completam decat strict suma reprezentand debitul.
As vrea sa redati exact din contract ce se mentioneaza in legatura cu folosirea filei CEC garantie.
Citez:
" Plata si garantii - Partile stabilesc prin prezenta o limita de credit pentru livrari ,respectiv 30.000 lei.Pentru a garanta obligatiile de plata ale clientului ,precum si a acopri riscul de credit si riscul de insolvabilitate asumate de catre emitent, acesta din urma poate solicita clientului, iar in acest caz clientul va fi obligat sa transmita emitentului in avans un cec in original , emis de catre client catre o banca din Romania fara a se mentiona data scadentei, iar valoarea cecului va fi egala cu valoarea limitei de credit agreate potrivit prezentului contract. "
La executarea garantiilor se stipuleaza ;
In cazul in care clientul nu achita la termen facturile emise , in calitate de beneficiar al cecului va avea dreptul sa solicite bancii plata pina la concurenta sumelor rezultate din facturileneplatite.In functie de imprejurari si situatii bine justificate , se acorda un termen de gratie pina la care clientul sa-si plateasca obligatiile, fara a solicita plata cecului. Se angajeaza prin administratorii sai sa nu utilizeze acest cec decat in cazul mentionat cu o instiintare prealabila a clientului."
Citind prevederile contractuale, va pot spune ca ar fi cazul sa consultati un avocat si sa va indreptati impotriva vanzatorului. Acesta nu a respectat clauzele contractuale, cauzandu-va un prejudiciu care poate fi solicitat in instanta.
Multa bafta! Sorti de izbanda exista!

Alte discuții în legătură

B.o. garantie anca.m anca.m Buna ziua. Am o nelamurire. O cunostinta apropiata este administrator unic la un srl, obiect de activitate transporturi rutiere. Are o factura neachitata la un ... (vezi toată discuția)
Cec fara acoperire steffannica steffannica Am fost angajat la o firma si am avut semnatura si am emis un CEC garantie la un contract semnat si de Directorul General. Contractul a fost executat de ... (vezi toată discuția)
Fila cec garantie bianca09 bianca09 Buna ziua, Lucrez la o societate de transport international care in urma cu 2 ani a incheiat un contract cu o firma din Austria pentru recuperare TVA ... (vezi toată discuția)