Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere din CIC

Buna ziua!
Lucrez la o societate de asigurari in prezent fiind in concediu de crestere a copilului pana la sfarsitul acesteti luni. Daca doresc sa nu ma mai fiu angajata acelei societati sunt totusi obligata sa mai merg o anumita perioada la munca sau pot incheia contractul de munca in mod amiabil , anuntandu i ca nu ma mai intorc ?
freeelis a scris:

Nu este obligatoriu sa va dati demisia, puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor - situatie in care nu se acorda preaviz.

Chiar daca nu depuneti cerere de reluare a activitatii , angajatorul este indreptatit sa constate incetarea suspendarii c.i.m. si, pe cale de consecinta, reluarea activitatii ....neprezentarea dvs la munca dupa terminarea CCC da posibilitatea angajatorului sa va sancţioneze disciplinar, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Daca insa doresc sa solicit incetarea c.i.m. cu acordul ambelor parti la actualul loc de munca trebuie sa o fac la data la care se termina c.i.c adica in 23 02 2012 sau pot sa cer acest lucru maine de exemplu, astfel incat sa imi pot incepe activitatea la noul jobb cat mai curand?

In acest sens, faceti cerere de revenire din CCC si cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor cu aceeasi data ... insa pentru continuitate ar trebui ca si data inceperii noii activitati sa coincida cu data incetarii raportului de munca la fostul angajator ....