Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatar rau platnic
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatar rau platnic

Buna seara!
Asociatia de Proprietari din care fac parte se confunta cu o situatie ciudata.
Un locatar refuza sa mai plateasca intretinerea de cateva luni, aproape un an, dupa ce proprietarul apartamentului a decedat. Apartamentul nu are carte funciara deschisa, deci nu s-a facut nici succesiunea. Ce se poate face? Putem sa ne adresam cuiva...sa il evacuam, sau nu stiu...este vreo solutie?
Multumesc!
Solicitati in instanta sistarea utilitatilor, asociatia avand un privilegiu imobiliar inclusiv asupra instalatiilor cu destinatie fortata,perpetua.
Am rezolvat partial problema...am angajat paza la cererea proprietarilor (nu special pentru acest locatar ci pentru ca aveam si alte probleme)...am reusit sa il legitimam si sa il amenintam cu evacuarea (mai corect spus ca nu ii permitem accesul in bloc pana nu dovedeste ca are acceptul mostenitorilor sau un contract de inchiriere) si a platit o parte din datorie, pentru restul a semnat un angajament de plata.
Felicitari!
Este o rezolvare de retinut ca experienta si buna de aplicat si-n alte asociatii.
Totusi cine este persoana, ce drepturi are fata de apartament sau fostii proprietari?
adriantot a scris:

Felicitari!
Este o rezolvare de retinut ca experienta si buna de aplicat si-n alte asociatii.
Totusi cine este persoana, ce drepturi are fata de apartament sau fostii proprietari?

Este chiriasul proprietarului decedat (fara contract de inchiriere), mostenitorii nu au aparut inca si probabil incearca sa profite de situatie.