avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ma pot actiona in instanta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ma pot actiona in instanta?

In 2007 am facut un credit la BCR, am platit doar cateva luni ratele, dupaca care am plecat din tara. Timp de 6 luni nu a mai fost platita nici o rata. Cand m-am intors in tara si m-am dus la banca mi-au zis ca la ei nu mai figurez, ca dosarul mia fost preluat de EOS KSI.
Ma suna cei de la EOS si vor toti banii odata. Deci nu accepta rate zic ei. Eu nu am de unde sa le dau toti banii. E vorba de 4000 euro.
Deci nu am semnat nici un doument de la ei, nu am depus nici un leu in contu lor, stiu chestia cu 'recunoasterea datoriei".
Dar..Ma pot actiona ei in instanta? Ce se intampla daca ma actioneaza si nu ma prezint la tribunal?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:29, 7 Noiembrie 2008
Eu sa asteptati titlul executoriu lasati -i sa -si consume energiile.
Problema este alta o sa va umfle debitul cu fel si fel de dobanzi, onorarii, etc.
Parerea mea este ca un avocat le respinge cererea de somatie de plata si pa dreptul comun o lungeste un an sau doi.
aldo_moro a scris:

"Problema se pune dacă creditorul are ce executa silit."

Deci eu nu am nimic pe numele meu, nu am nici girant pentru credit. Nu au ce sa-mi execute silit chiar daca pierd procesul. Se mai intenteaza proces daca creditorul stie ca nu pot fi executat silit..?


Daca nu aveti niciun bun in proprietate nu vor putea obtine banii prea curand.
Va pot da in judecata dar nu vor putea sa-si indestuleze creanta.E teapa lor asa cum dau si ei la altii.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperari credite adina maria adina maria in 2007 sotul meu a solicitat un credit in valoare de 10000 euro de la BCR.am ajuns in imposibilitatea de a achita acest credit si am fost somati cu executarea ... (vezi toată discuția)
Insistente de plata din partea unei firme de recuperari creante raduilea raduilea Buna, doresc a va adresa o problema. Tatal meu a luat in anul 2004 un credit de la BCR ptr achizitia de electrocasnice, el fiind pensionar. La cateva luni de ... (vezi toată discuția)
Recuperator eos ksi ValentinaGe ValentinaGe In 2014 am avut intarzieri la plata creditului bancar si astfel dosarul meu s-a plimbat de cateva ori intre banca si EOS KSI . Din octombrie anul acesta am ... (vezi toată discuția)