Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ordinea de plata a creantelor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ordinea de plata a creantelor

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti care este ordinea de plata a creantelor. Unde se situeaza creantele salariale.
Va multumesc.
Sumele incasate din valorificarea bunurilor afectate unor garantii se utilizeaza pentru acoperirea cheltuielilor de procedura si pentru stingerea creantelor garantate cu respectivele bunuri, in ordinea rangului garantiilor.
In rarissimele cazuri in care mai raman sume, ele se distribuie conform ordinii de la art. 123.
Este irelevant ce tip de creante garantate sunt in discutie - creditele bancare nu sunt singurele creante ce pot fi garantate.