Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatie munca,negocierea CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatie munca,negocierea CCM

Ce se intimpla daca la nivel de unitate(are trei puncte de lucru in doua orase) sindicatele, in numar de trei, nu sunt reprezentative si nici afiliate la o federatie reprezentativa la nivel de sector iar la alegerile avute loc reprezentantii salariatilor propusi nu intrunesc reprezentativitatea de 50%+1 cine cu cine negociaza.Daca da cine si conform carei legi
Multumesc,insa freeelis are dreptate.
samir69, utilizator
(2) Reprezentantii salariatilor sunt alesi in cadrul adunarii generale a salariatilor, cu votul a cel putin jumatate din numarul total al salariatilor.

Asa este. Votul trebuie exprimat de jumatate plus unu din nr. total al salariatilor. Alegerea reprezentantilor se face cu majoritatea de voturi exprimata de "jumatate plus unu".

la alegerile avute loc reprezentantii salariatilor propusi nu intrunesc reprezentativitatea de 50%+1

Reprezentantii salariatilor intrunesc conditiile legale de a reprezenta salariatii la negociere CCM pe unitate numai daca exprimarea votului a fost facuta de catre jumatate +1 din nr. total al salariatilor.
Opinia este rezultata din practica.

ContSters42179, utilizator
Este vorba despre numarul total al salariatilor ...
Multumesc si cred ca aveti dreptate de asemenea