avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de munca pentru pensionar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de munca pentru pensionar

Buna ziua,
Am o persoana care vrea sa se angajeze dar este pensionata pe caz de boala. Cum procedez sa fie bine? Contract de munca pe perioada determinata de 4 ore....si salariul? Doamna doreste sa lucreze si ore suplimentare. Este mai bine sa inchei contract pe durata de 8 ore? O afecteaza la pensie? Nu stiu prea bine cum sa procedez si va cer un sfat.
Cel mai recent răspuns: dgaitan , utilizator 18:53, 4 August 2009
dee dee a scris:

Buna ziua,
Am o persoana care vrea sa se angajeze dar este pensionata pe caz de boala. Cum procedez sa fie bine? Contract de munca pe perioada determinata de 4 ore....si salariul? Doamna doreste sa lucreze si ore suplimentare. Este mai bine sa inchei contract pe durata de 8 ore? O afecteaza la pensie? Nu stiu prea bine cum sa procedez si va cer un sfat.


Persoanle incadrate care incheie contract individual de munca cu timp partial nu pot efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-au fost de mare ajutor.De fiecare data sunt incantata de modul in care reusiti sa ne indrumati.
Unul din angajatii unei firme private a depus dosarul de pensionare cu grad de invaliditate grad III. iar cartea de munca a fost inchisa cu 31 iulie 2009 , conform deciziei medicale . Imi puteti spune daca se poate angaja cu data de 01 august 2009 cu 4 ore la aceeasi firma ? Are nevoie de anumite documente pt. incheierea contractului de munca ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitati cristyan. cristyan. buna seara.as dori sa stiu daca o persoana pensionata pe caz de boala indiferent de grad poate munci legal in italia,si daca se poate care sunt demersurile ... (vezi toată discuția)
Angajare ContSters79066 ContSters79066 O persoana care este pensionata pe caz de boala, gradul II invaliditate, din M.Ap.N. poate sa lucreze 4 ore la o firma privata cu carte de munca? (vezi toată discuția)
Pensionare medicala ionelia63 ionelia63 Fiind pensionata medical gradul 2 invaliditate pot avea si pfa? (vezi toată discuția)