Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea celui de al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea celui de al doilea copil

Mama e in CCC pentru coplilul nascut in oct.2010
In martie 2012 se va naste al 2-lea copil

Am inteles ca daca vom prezenta la primatia ceritficatul de nastere pentru al doilea copil, se va prelungi CCC pana si si acesta implineste 1 an (sau 2, dupa cum alegem)

Tatal nu mai lucreaza din 1 noiembrie 2011

Intrebarea este cum se intampla daca tatal doreste sa intre in CCC undeva dupa nasterea copil2 (sa zicem in iulie 2012). In cazul anterior, pentru mama se iau in calcul veniturile realizate inaintea nasterii copil1. Dar in cazul tataului cum se procedeaza?

Mai mult, daca inaintea nasterii copil2, intra tatal in CCC pentru copil1, se modifica cu ceva situatia?

Multumesc anticipat

Inca ceva: in realitate, mama in ultimele luni ale sarcinii ale celui de al 2-lea copil nu mai poate ingriji corect primul copil. Daca ar fi fost la munca, ar fi beneficiat de concediu. Pentru cresterea primului copil este neaparat nevoie de ajutor: tatal sau o bona. Corectati-ma, dar nu cred ca legislatia protejeaza si acest aspect (poate mama sa intre in "concediu" cumva platit, si tatal sa intre in CCC sa aiba grija de copil?)
@ danpadure

Se va face un nou dosar daca se doreste ca tatal sa intre in CCC pentru cel de-al doilea copil ...
nu, era vorba de CCC pentru primul copil (al doilea inca nu s-a nascut)
Nu sunt incidente noile prevederi care intra in vigoare la 01.03.2012, in cazul la care va referiti ..

In general, oricare dintre parinti care intrain CCC isi va depune propriul dosar pentru a beneficia de CCC.