avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea celui de al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea celui de al doilea copil

Mama e in CCC pentru coplilul nascut in oct.2010
In martie 2012 se va naste al 2-lea copil

Am inteles ca daca vom prezenta la primatia ceritficatul de nastere pentru al doilea copil, se va prelungi CCC pana si si acesta implineste 1 an (sau 2, dupa cum alegem)

Tatal nu mai lucreaza din 1 noiembrie 2011

Intrebarea este cum se intampla daca tatal doreste sa intre in CCC undeva dupa nasterea copil2 (sa zicem in iulie 2012). In cazul anterior, pentru mama se iau in calcul veniturile realizate inaintea nasterii copil1. Dar in cazul tataului cum se procedeaza?

Mai mult, daca inaintea nasterii copil2, intra tatal in CCC pentru copil1, se modifica cu ceva situatia?

Multumesc anticipat

Inca ceva: in realitate, mama in ultimele luni ale sarcinii ale celui de al 2-lea copil nu mai poate ingriji corect primul copil. Daca ar fi fost la munca, ar fi beneficiat de concediu. Pentru cresterea primului copil este neaparat nevoie de ajutor: tatal sau o bona. Corectati-ma, dar nu cred ca legislatia protejeaza si acest aspect (poate mama sa intre in "concediu" cumva platit, si tatal sa intre in CCC sa aiba grija de copil?)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:30, 22 Februarie 2012
@ danpadure

Se va face un nou dosar daca se doreste ca tatal sa intre in CCC pentru cel de-al doilea copil ...
nu, era vorba de CCC pentru primul copil (al doilea inca nu s-a nascut)
Nu sunt incidente noile prevederi care intra in vigoare la 01.03.2012, in cazul la care va referiti ..

In general, oricare dintre parinti care intrain CCC isi va depune propriul dosar pentru a beneficia de CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cic al doilea copil florinvladutoiu florinvladutoiu buna ziua. sotia a nascut in martie 2011 alegand perioada de cic de 2 ani adica pana in martie 2013. in luna decembrie 2012 urmeaza sa nasca a doua fetita. ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea celui de al doilea copil mihaelacapra2005 mihaelacapra2005 Buna ziua, M-ar interesa si pe mine sa stiu de cand incep sa primesc indemnizatia de crestere pentru cel de-al doilea copil, pana cand trebuie sa depun actele ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie al doilea copil july_pink2003 july_pink2003 Buna ziua, Am un copil de un an, beneficiez de indemnizatie de crestere copil de 75% din salariu. Daca o sa nasc un al doilea copil pana cand primul va ... (vezi toată discuția)