Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Venituri asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Venituri asociatie de proprietari

Buna ziua,

Asociatia de proprietari, al carui membru sunt si eu, realizeaza venituri lunare in urma unui contract semnat cu Vodafone (gazduire antene pe terasa blocului).
Din cate stiu toti banii rezultati din acest contract sau orice alte venituri ale asociatiei ar trebui sa se duca in fondul de reparatii. Problema este ca desi acest asociatia are acest contract cu Vodafone de peste 5 ani administratorul mi-a spus ca nu exista niciun ban in fondul de reparatii si ca toti banii au fost cheltuiti pe diverse reparatii dar refuza sa-mi puna la dispozitie acte care sa dovedeasca cum au fost cheltuiti acesti bani.
Exista vreo lege in baza careia sa pot solicita accesul la aceste documente?

Va multumesc anticipat!
Shpyn, utilizator
Eu as propune ca in viitoarea lege a asociatiilor de proprietari, chestia cu veniturile sa fie ceva de genul ,,casa tiganeasca'' . Numai acele venituri sa nu se impoziteze: care sunt depuse de proprietari spre pastrare.
Pentru alte venituri se poate constitui o alta asociatie cu scop lucrativ.
johnpescar, utilizator
@johnpescaru,
Aici sunt prietenii si nu dusmanii celor ce traiesc in blocuri.
Dv tineti cu dusmanul?:hammer:
Pt. D-l D. Grecu. Fondul special unde sunt depusi banii din chirii sunt sub incidenta L.Bancara . se percepe. administrare cont, dobanda este de 6%, conform L. BC. din dobanda se percep cei 16% considerandu-se venit. Asta este suficient. Nu se percep impozite de 16%, pe sold si pe venitul din dobanzi, ar fi doua impozite. Am cerut consiliere ANF si expert C. autorizat Asociatiile de Proprietari sunt Nonprofit. Cand suma este suficienta pentru lucrari mici sau mari (cum ar fi reabilitare si modernizare ) vor fi platite aceste servicii, dealtfel aceasta suma care o avm in fondul special a fost ceruta si am confirmat-o garantie/credit ,pentru dosarul/ contract cu primaria /statul pentru reabilitarea termica si contributia statului cu 50+30%.reabilitarea blocului care se va incepe in luna aprilie/2012. + garantia ca ne intra in cont in aceasta luna 7920 euro, chirie anticipata/ anul 2012(una din antene). Astfel avem integral suma totala/2012, pentru reabilitare si modernizare termica. Deasemeni raman suficienti bani sa continuam modernizarea scarii si alte investitii care o sa le consideram necesare. Evident nu sau platit niciodata utilitatile, care oricum sunt contorizate, energia electrica si liftul sunt platite de chiriasi (antene)carora leam facut contract de asociere si conventie/plati administrative si noi ii repartizam pentru aceste cheltuieli comune, unde si dumnealor fac parte. prin conventie. ca membru asociatie. Liftul este legal considerat intretinere si reparatii) Energia electrica ete din cei 50 euro care intra de la chirias/conventie ca si plati administrative.Ex. un contract de inchiriere antena de 500 euro. plus 50 euro/conventie/mp. din uscator la cheltuieli administrativ gospodaresti . Avem trei firme de telefonie(are balta peste).Scara/locatarii au centrale termice proprii, apa este contorizata pe fiecare proprietar , gunoiul este / nr. persoana. si sunt platite de locatari Intretinere. reparatii , investitii mici sau mari sunt luati din acest fond. Adicalea locatariilor nu li sau perceput bani pentru fond de reparatii, sau alte cheltuieli pentru buna functionare si dotarilor acestei scari. Salariile care insumeaza 720 lei, si cheltuieli adm,. sunt din codomeniu/mp. Nu este nimic ilegal. Totul este in beneficiul scarii /asociatiei. si a locatarilor sai,proprietari sau chiriasi. Si mai ales la vedere. Toate contractele de prestari sau alte cheltuieli sunt supuse votului intregii scari. locatarii sunt informati ex. cand se cup[ara un lacat sau o matura. Exista rabdarea si colaborare activa din partea tuturor. . Deasemeni oricand sunt puse la dispozitie toate informatiile de care au nevoie cum si registrul jurnal / incasari. Mai mult de atat nici nu se poate. Ceva de genul ; toata scara este sef si executant in acelasi timp. Au fost niste controale de la primarie, au venit din curiozitate si chemati de noi sa ne verifice , rezultatul final este ca; mai mult decat corect documentatiile , inregistrarile f. contabile, super detaliate si insotite de raport lunar semnate si vazute de conducere + locatari care au asistat la aceste rapoarte. De altfel noi invitam frecvent asistenta/coordonare din primarie la sedintele noastre de comitet. Ei vin probabil si din cauza ca primaria este peste drum de blocul nostru. Noi suntem oameni simpatici si corecti. Cine din asociatiile mari lucreaza fara plata??, la noi da. oricnd cerem sa ne intalnim pentru; ex. dezapezire, curatenie, o reparatie oarecre /o teava sparta, tota lumea activa/priceputa da o mana de ajutor si pe gratis"claca". Mam repetat dar am tinut sa ma explic pentru ca s-a inteles ca platim din chirii furnizorii de servicii, serviciile sunt platite de proprietari ,contorizati apa/nr.pers.gunoi. si cota parte indiviza/salarii si ch. gosp. 0.30 bani. noi doar citim contorul de apa ,centralizam/total plata/asociatie(contor general)+ contorizare personala/proprietar = plata furnizor. Ma-m tot repetat , cer scuze , am scris in etape(intre aragaz si calculator), si nu am mai avut rabdare sa ma verific, daca mint va prindeti.:D

Ce ne povestiti dvs. aici pare ceva ireal: toti lucreaza, toti sunt sefi... Unde se petrec asemenea fapte, in ce oras din romanica? Doamna, nu-mi vine sa cred, pe bune! Unde am mai auzit noi o asa ”dragoste” intre controlati si controlori? Nuuuu cred ca se poate nici in cele mai ideale cazuri, dar ma rog, dvs. scrieti, noi am luat act.
Cu zapada: nu ne putem plange ca nu am avut ceva iarna anul acesta (inca nu s-a terminat, basca ca mai vin si lunile de la sfarsit - deci sa nu zicem hop pana...) - asa ca, parca am mai povestit pe forum - la noi in bloc, sunt cativa ”prosti” care nu au ce face si ies de fiecare data la deszapezit aleile, ca altfel nu mai poti iesi din bloc. Ca este dimineata, la pranz sau seara, aceeasi oameni care reprezinta 3-4 familii din 44. Vorbesc de blocul meu, ca la noi asa se poarta: fiecare bloc cu ”prostii” sai! Vorbesc foarte serios si ma minunez de felul in care ne povestiti cum iesiti dvs. voiosi la zapada - parca vad un film chinezesc...
Trebuie sa va abordez pe MP, ca aici nu mai pot continua.
Cu stima, A. Grecu.
D-l. Grecu. Noi suntem asociatie de scara/tronson. Suntem un total de 29 apartamente + magazinele/conventie, Nustiu de ce va minunati??. 80% sunttem vecini, prieteni, de cand s-a dat blocul in folosinta(1982), Astfel ne cunoastem intre noi, colaboram fiecare cum sau cu ce poate si asta pentru o buna functionalitate si mai ales aspectul scarii si imprejurimi. Locatarii stiu ca, curatenia in jurul blocului le apartine, este proprietatea noastra, avem parcarea masinelor noastre, spatiu verde etc,Femeia de serviciu nu poate de una singura sa dezapezeasca spre exemplu.Sunt din orasul Roman- Neamt, si suntem printre primele judete 'CELE MAI CURATE' din Romania, vizitati-ne judetul orasul si veti vedea cu ochii dvs..Daca sunteti din Bucuresti, atunci se explica mirarea dvs. Acum la ora la care va spun, desi a fost zapada de peste 1m.(adunat de viscol), atat terasele cat si imprejurul blocului , est deja uscate totul, deasemeni ISU a curatat si transportat zapada. dintre blocuri/alei cat si de pe toate stradutele din oras.Probabil este o traditie a orasului, toate administratiile de locatari, colaboreaza cu primaria(indiferent de culoarea politica primarului), participa si se implica la sedintele de consiliu orasanesc, chiar daca nu are drept de vot, are dreptul de a propune imbunatatiri cel putin in ceia ce ne priveste-gospodarire. Ex. pe data de 29.02/12. s-a organizat de catre primarie o intalnire(invitatie la cina...., unde am primit martisoare) si raportul primariei / 2011.cu tot ce s-a facut in timp de 1.an/mandat !. La aceasta intalnire a participat si vicelepresedinte Judetean. Au luat cuvantul administratorii de proprietari si au facut propuneri/ cereri.care sau inregistrat si s-a propus ca in cel mai scurt timp-rezolvarea. Asa se lucreaza la Roman. Poate suntem un fel de chinezi, dar curatenia se efectuiaza si se pastreaza de proprietari. in jurul blocului unde ne ducem veacul. Contractul cu Rsal/gunoi este stipulat ; ridicarea gunoiului zilnic, dezinfectare( clor), deratizare de cate ori este necesar. toate aceste intra in cost./ nr.persoana/5,5 lei lunar. In Bcuresti am vrut sa intru intr-un bloc din Stefan Cel Mare prin spatele blocului, a trebuit sa intru pe trotuar sa pot ajunge la scara care ma interesa, deoarece erau vreo 4 tomberoane pline si pe de laturi mormane de gunoi. Am intrebat de ce se intampla asta??; raspuns: asa este la noi, gunoiul se ea din cand in cand, iar locatarii arunca pungele cu gunoi de la distanta sau de pe geam. La noi daca ar face asa ceva vreun locatar si este vazut sau reclamat, va lua amenta de 500 lei. Hotarare consiliul de administratie a primariei si acceptata sau chiar ceruta de administratiile de locatari. Astfel putem spune ca noi cetatenii colaboram cu primaria si primaria cu noi. Iar biroul de indrumare a asociatiilor participa la sedintele noastre de comitem, mai ales la AG. Am inaintat invitatie/data cand se vor tine AG. si prin rotatie toate asociatiile care doresc sa aibe un invitat din partea primariei,il vor avea, astfel se preintampina unele erori/greseli .in administrare. Primaria nu fece control asociatiilor decat numai daca se inregistreaza nereguli si sunt facute sesizari. Pentru preintampinarea neregurilor , noi administratia/locatarii, cerem coordonare decate ori este cazul. Si biroul de coordonare a primariei/ asociatii este platit pentru asta nu?. Daca primeste invitatie Inregitrata si vazuta de primar,obligatoriu se prezinta la sedinta. Mie mi se pare normal, dvs. nu?
Cu stima S.Dorina.