Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stampila falsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stampila falsa

Aveti idee daca pe baza unor copii se pot face stampile? Ce legi incalca cineva care uzeaza o stampila falsa?
Multumesc.
Deci implicit, pe cale de consecinta, cum spuneti dvs. avocatii, oricine poate face incasari, semna si rezilia contracte, lua imprumuturi de la banci, samd. Daca tot e de ajuns o semnatura...

Exagerati. In cazul persoanelor juridice la banca exista specimene de semnatura (nu si amprenta stampilei) iar pentru a face imprumuturi trebuie actele statutare ale Asociatiei si Hotararea Adunarii Generale.

În cazul persoanelor fizice este nevoie de cartea de identitate
...In cazul persoanelor juridice la banca exista specimene ...
inclusiv stampila - cel putin la CEC Bank si BCR

eliasav, utilizator
E am fost reprezentant al 2 ong-uri, 3 firme si 1 cabinet si la nici una din bancile unde au avut conturi aceste entitati nu mi-au cerut specimen dupa stampila.

Este adevarat ca aveam nevoie de stampila pentru a ridica sau depune bani dar nu aveau specimen, deci puteam schimba foarte usor stampila fara nici o repercursiune.
Asta am inteles, domnule avocat ca nu agreati stampilele, ne-ati spus de zece ori.
Se poate face si o miscare sociala: "Impotriva stampilelor".
Pe mine ma preocupa cu totul altceva: daca spuneti ca stampila e un moft romanesc, atunci ce anume valideaza un document ca fiind original si cu drept legal de semnatura al celui care il semneaza?