Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stampila falsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stampila falsa

Aveti idee daca pe baza unor copii se pot face stampile? Ce legi incalca cineva care uzeaza o stampila falsa?
Multumesc.
Nu pateste nimic persoana care foloseste o stampila falsa. Nu stampila are valoare legala ci semnatura
Deja am obosit. Lasati stampila, ea insoteste sau nu o semnatura in fals. Ce pateste persoana care semneaza (poate si stampileaza) fara a fi autorizat???
Depinde ce semneaza, pot exista consecinte de la nulitatea contractului la infractiuni. Spre exemplu un administrator are autoritatea de a rezilia contracte daca aceasta atributie este in fisa postului.
Este vorba de un presedinte de asociatie ilegal ales care semneaza contracte in numele asociatiei, fara drept.
Si de ce a fost ales ilegal? Care a fost ilegalitatea comisa la alegerea presedintelui?