Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului.

Buna ziua, sunt insarcinata in 20 saptamani,angajatorul stie acest lucru din primele saptamani . Din luna ianuarie sunt acasa fara salariu,si din cate am aflat si cu taxele care trebuiau platite de catre angajator la stat neplatite. In acest caz,ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu pierde indemnizatia de crestere a copilului. Multumesc.
Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.
Buna ziua. Ce se poate face in situatuatia in care firma nu mai are activitate din luna februarie iar eu sunt insarcinata in 5 luni , ce poate face angajatorul pentru ca eu sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului sau ce pot face eu tinand cont k este greu sa gasesc ceva de munca in aceste conditii(sarcina)? Va multumesc.
Poate doar sa va inceteze c.i.m. pentru motive care nu tin de persoana dvs - desfiintarea postului - ..dvs intrati in somaj si din somaj in concediu de maternitarte si apoi in CCC.