Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Concursul de admitere la INM 2012
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Concursul de admitere la INM 2012

Imi poate spune cineva va rog dupa ce manuale sa invat si eu pentru admitere a inm din acest an?poate imi sugerati si ceva grile sau exercitii de rationament logic.Si apropo oare se da si limba straina?va multumesc anticipat si asteptam orice informatie sau sfat
ati putea va rog sa-mi spuneti si mie ce autori mai folositi pentru penal in afara de udroiu?
-ce cod penal e mai bun cel scris de tudorel toader
-ce grile folositi la penal
multumesc si mult spor la invatat!

ionela1984 a scris:

ati putea va rog sa-mi spuneti si mie ce autori mai folositi pentru penal in afara de udroiu?
-ce cod penal e mai bun cel scris de tudorel toader
-ce grile folositi la penal
multumesc si mult spor la invatat!

ti-as recomanda Tratatul de Penal General vol I, de Streteanu, avand in vedere ca este formator la INM. Si cartea lui Mitrache, cel putin pentru partea generala II
Codul penal este acelasi pentru toti.Liniile sunt trasate clar.Autorii fac doar sa contureze liniile deja trasate.Autorul care mie mi se pare pe intelesul meu s-ar putea sa nu fie pe intelesul tuturor.Tudorel Toader este si el un autor recomandat ,poti sa faci o comparatie intr-o librarie,biblioteca si te hotarasti.Numai ca, ma repet Udroiu este formatorul(el face grilele)pentru INM.Unele din grile sa stii ca se pot interpreta.Crezi ca poti sa inveti dupa Tudorel Toader si sa interpretezi dupa Udroiu?Decizia iti apartine
-iti recomand grilele cu un nivel ridicat de rezolvare(invata prima carte si o sa-ti dai seama care-s la mintea cocosului,care-ti lasa dureri de cap).Dc. chiar te intereseaza, lasa-mi o adresa de yahoo(nu stiu dc contravine site-ului),ptr. nelamuriri
Buna, si eu sunt interesata de tot ce e legat de admiterea la INM, si as avea o intrebare: ce carti de grile exista la civil si la procedura civila?