Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale problema legata de depunerea actelor societatii la rc
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

problema legata de depunerea actelor societatii la rc

conform art.18 (2) din ordinul arivind aprobarea Normelor met privind modul de tinere a registrelor comertului, de efectuare a inregistrarilor si de eliberare a informatiilor, pt pj cererea se face de catre ........si se depune personal, sau prin imputernicit, cu imputernicire speciala si autentica, imputernicire avocatiala, delegatie a consilierului juridic, dupa caz, in original . ce credeti ca inseamna asta?
consilier juridic angajat al societatii, orice consilier juridic, sau ce ?
care ar fi dovada ca esti c.j.? si pt o s.c. in curs de inmatriculare de unde c.m. al c.j. va multumesc
Art. 18 (2) este extras din Ordinul Ministrului nr. 2594/C publicat in MO nr. 704/16.10.2008.

Da........... inca o modificare, ca nu se ma facuse de mult.

Nu se mai pot reprezenta societatile comerciale la ORC decat in baza imputernicirii avocatiale in original (si eventual imputernicire de substituire, daca este cazul), delegatie a consilierului juridic sau cu procura, ori personal de catre administrator.

Nu se mai poate merge cu delegatie simpla din partea societatii.#-o

In ceea ce priveste consilierii juridici, nu trebuie sa mearga cu CIM, dar acestia au obligatia sa se inscrie in Colegiul Consilierilor Juridici si vor primi (contra cost binenteles) legitimatie, stampila si delegatier, registru de atestari - atentie consilierul juridic nu are voie sa ateste decat acte care sunt in legatura cu societatea la care sunt angajati (Legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic) etc, se plateste o cotizatie anuala si o taxa de inscriere, nu imi amintesc acum exact dar va puteti interesa la ei.

Denisa Stanca, Avocat
denisas a scris:
Nu se mai pot reprezenta societatile comerciale la ORC decat in baza imputernicirii avocatiale in original (si eventual imputernicire de substituire, daca este cazul), delegatie a consilierului juridic sau cu procura, ori personal de catre administrator.Nu se mai poate merge cu delegatie simpla din partea societatii.#-o

Cred ca vrei sa spui ca se cere procura autentica, asa zice de fapt art 18(2). Asa e, nu ma uitasem pe acest articol pana acuma. A intrat in vigoare pe 16 noiembrie, deci azi ar fi prima zi de aplicare.
ContSters20980, utilizator
Da, ma refeream la o procura autentica.