Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme mari cu proprietarul unui imobil inchiriat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme mari cu proprietarul unui imobil inchiriat

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema: am inchiriat un imobil. Am facut un contract direct cu proprietatul pe 6 luni in care se mentiona ca imobilul predat e in stare buna si termenul de preaviz anulare este de 15 zile. La administratie insa proprietarul a trecut in contractul cadru doar 2 luni. Acesta ne hartuieste efectiv: ca am stricat masina de spalat, care e perfect functionala insa, pentru ca nu am fi stres-o de apa dupa utilizare, ca igrasia a aparut din cauza noastra, ca am fi "brutalizat" dulapuri. De fapt, in afara de igrasie, care nu parea sa fie la inchiriere, totul este perfect. Acest domn ne hartuieste pe mine si prietenul meu sa ii achitam contravaloarea zugravelii, ca zice ca e necesara din cauza igrasiei si ne ameninta la telefon. Noi am inregistrat convorbirea. Cheile nu a vrut sa le preia. Am plecat la data expirarea celor 2 luni si am facut proces verbal cu un martor, unde am trecut ce se afla in casa (mobile) si indexul la utilitati. Ma tem ca acest domn sa nu ne dea in judecata sau ca nu se duca la politie sa ne acuze ca am furat ceva. Am zis sa trimitem prin curier cu confirmare cheile si daca nu le primeste sa le aruncam la gunoi. Este vreo acoperire pt el din punct de vedere legal? Noi pur si simplu cedam nervos. Am zis ca facturile restante sa ni le trimita prin posta.
Va rog frumos sa imi dati un sfat. As vrea sa platim, bineinteles, facturile la termen si atat, sa scapam de cel care ne-a inchiriat...
Aoleu, sunt si altii in sitiatia noastra... :( Imi pare rau pt. dvs.

Sper sa nu fie nimic ce ni se poata reprosa legal. Noi nu avem nici o vina ca iarna a fost foarte rece si geamurile au ingetat si nu s-au putut deschide de vechi ce sunt, probabil de cand s-a facut blocul (1982)... Daca domnul poate arata ca noi am produs igrasia este un geniu.

Ma interesa sa nu avem noi de tras in justitie pentru ceva de care nu ne facem vinovati... Daca continua cu amenintarile, cum putem dovedi in instanta ca ne hartuieste? Merge cu inregistrare audio?
eliz_k, utilizator
Tocmai pentru a nu ajunge in situatia @spike,se impune sa lamuriti in mod amiabil prblemele cu care va confruntati in urma contractului de locatiune incheiat
Este de preferat sa nu ajungeti sa solutionati diferendul in instanta,pentru ca aceasta modalitate va cauza consum nervos ,alocare de timp pentru termenele de judecata
Daca detineti inregistrari ale convorbirilor telefonice in care proprietarul va adreseaza amenintari,in eventualitatea unei actiuni in justitie ,acele inregistrari pot fi apreciate drept dovada a comportamentului proprietarului,urmand ca instanta sa aprecieze admiterea acestora
Multumesc!

Pai rezolvarea "amiabila" presupune sa dam citez "30 de milioane sa zugravim". Eu nu vreau sa dau niste bani pentru ceva care nu mi se poate imputa. Am discutat cu experti in constructii si toti spun ca problemele cu igrasia se datoreaza in principal proastei izolari a blocului. Eu as vrea sa stiu daca procesul verbal semnat cu martor ca imobilul e ok este valid daca proprietarul nu a fost prezent si cum sa ii dau legal cheile. Daca refuza sa le ia fizic nu am ce face. Ma gandisem sa i le dau prin curier. Dar daca nu vrea sa le ia? Ma tem si sa nu ne acuze de furt, desi la inchiriere nu era trecut ce e in casa, doar sa se razbune... Mentionez ca am facut poze cu casa si bunurile...
eliz_k, utilizator
La mine el a avut proces verbal din asta cu martor si nu prea sa tinut cont, dar problema a fost penala.

Daca nu va simtit vinovat cu nimic eu zic sa uitati si sa asteptati eventuala citatie.
@eliz
pentru a face dovada respectului si achitarii de obligatii aveti dreptul sa alegeti varianta sa notificati oficial locatorul,cu precizarea concreta a situatiei de fapt si pozitia dvs privitor la invocatele daune
Totodata precizati si interesul pentru predarea cheilor de acces in apartament
In situatia in care in termenul notificat proprietarul refuza sa dea curs ,va ramane varianta sa comunicati proprietarului ca pentru preluarea chei acces,intelegeti sa puneti la dispozitia presedintelui de asociatie in plic sigilat cheile de acces in apartament