Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua !Am o intrebare daca din greseala s a desfacut contractul de munca cu 1 ianuarie ,angajatorul dorind sa desfaca contractul de munca a altui angajat ,a fratelui meu,deci acelasi nume ,cum se poate repara greseala?Va rog raspuns urgent pt ca mie imi trebuieste 12 luni consecutive pt a putea in concediul de paternitate!Va multumesc!
Ce nu se poate retroactiv? ... cu bunavointa se poate .. nu exista nicio amenda de 10000 lei pentru asa ceva ... decizia de revocare se emite in conditiile in care angajatorul si-a dat seama ca o decizie a fost emisa cu incalcarea legislatiei sau dintr-o eroare.

art.4 alin.3 din HG nr.500/2011 prevede ca : Orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.
de la ITM asa mi sa zis
Nu exista niciun termen in care se poate face revocarea deciziei de concediere de catre angajator ... prin urmare, in momentul in care constata ca a emies o decizie contrara legii , angajatorul poate revoca acea decizie ...