Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general radiere srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

radiere srl

Buna ziua! Am o srl care este in curs de inchidere..am depus primul dosar la registrul comertului, aproape au trecut cele 30 de zile si urmeaza sa depun cel de-al doilea dosar, cel de radiere, insa nu stiu ce inseamna "situatia financiara de repartizare a activului aprobata de asociati/membri" si "hotararea de repartizare a activelor ramase dupa plata creditorilor..."...firma nu are datorii. Va rog frumos, daca poate sa-mi explice cineva ce inseamna si de unde as putea sa le iau sau cine se ocupa cu aceste acte. Va multumesc anticipat!
Am inteles. Citisem pe net ca trebuie sa apelez la un lichidator, dar daca nu am decat capitalul social nu mai este nevoie?
cautati un expert contabil sa va faca un Bilant de lichidare.
Daca faceti dizolvare - lichidare voluntara nu este nevoie de lichidator.