Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alta situatie penibila - Hartuire si/sau Denuntare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alta situatie penibila - Hartuire si/sau Denuntare calomnioasa?

Buna ziua. Dreptul penal nu e specialitatea mea asa ca apelez la specialisti.
M-am despartit de prietenul meu, care, din dorinta de razbunare mi-a facut tot felul de plangeri pe la politie ( pentru furt, pentru inselaciune - cica ii datorez bani si i-am inselat increderea??? etc ). Toate sunt clar nefondate, dar totusi imi provoaca un stres. Trebuie sa ma duc la politie sa dau declaratii si doar timpul ala petrecut acolo ma enerveaza. Plus ca lucrez in alt oras si trebuie sa ma si deplasez in orasul natal. De asemenea, imi trimite tot felul de sms-uri si mailuiri cu injurii si blesteme si a trimis si asa zisele plangeri penale si la locul meu de munca, ca sa fie sigur ca lumea isi va face o parere f "buna" despre mine.
Ma gandeam sa ii fac o plangere pentru denuntare calomnioasa, dar as vrea sa stiu daca aces lucru e posibil in faza actuala - cea de dat declaratii la politie - sau ar trebui sa astept sa se dea NUP in dosarele de la politie. Plus as vrea sa stiu daca actiunile lui pot face obiectul unei hartuiri si daca in aceasta situatie e bine sa apelez la organele de politie sau direct la instanta de judecata. Va multumesc anticipat.
SAL AGAIN!!DENUNTARE CALOMNIOSA INTRA IN DISCUTIE DACA SE DAO SOLUTIE IN DOSAR BINENINTELES CARE SA TE DEZINCRIMINEZE.SAU SUNT SI SITUATII DCA SE INCEPE URMARIREA PENALA DAR CAM SLABE SANSE SA AI CASTIG DE CAUZA PE DENUNTARE CALONIOASA.HARTUIRE TREBUIE SA FIE O LEGATURA CONTRACTUALA INTRE CEL DOUA PARTI ,RELATII DE SERVICIU ,PATRON -SECRETARA IAR OBIECTUL SA FIE RELATII DE MUNCA,LA TINE NU E CAZUL! SI ASA MAI DEPARTE CEL MAI BUN SFAT ESTE SA SCHIMBI NR DE TELEFON ,MAIL, SI O SA VEZI CA OSA SE LASE PAGUBAS ,SUFERA CRED DAR TIMPUL LE VINDECA PE TOATE.NUMAI BINE!!!!!