Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... barouri
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

barouri

ce parere aveti despre unbr-unbr traditional?
Si imi pare bine sa aud ca va extindeti prin Franta,Germania, Italia , succes va doresc in continuare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In tarile mentionate exista mai multe barouri, nu doar unul singur in fiecare tara. Plecand de la acest aspect probabil ca si Romania care este si ea parte integranta din UE, cu puteri depline (atat drepturi cat si obligatii) a urmat civilizatul exemplu vestic. In tarile in care exista mai multe barouri, exista si diverse beneficii, deoarece fiecare barou are interesul de a stimula avocatii (scutiri taxe, beneficii, premieri, cursuri de pregatire) tocmai pentru a avea mai multi membri. Asta inseamna ca este buna si "concurenta" intre barouri pentru ca asa sa poata beneficia avocatii......ei sunt cei care aduc venituri baroului si nu invers.
Daca clientul este convins de implicarea, profesionalismul si experienta unui avocat, nu il intereseaza din ce barou face parte.....pentru client conteaza rezultatul :)
@ avvalentina

UNBR traditional a jucat cea mai buna carte pentru ca cele paralele sa iasa automat din peisajul romanesc.

Conform legii 51/1995 si statutului profesiei,toate aduse la zi conform reglementarilor ulterioare, admiterea in profesie precum si definitivarea se dau numai in cadrul INPPA.
Este singura modalitate care este specificata in lege, avocatul stagiar fiind obligat sa urmeze cursurile INPPA. Evident ca la depunerea dosarului, INPPA va accepta numai avocatii inscrisi in evidentele UNBR traditional.

Eu nu inteleg cum de n-a sesizat nimeni, problema barourilor paralele e rezolvata de cel putin un an de zile. Nu mai poti fi admis in profesie sub o alta metoda decat in interiorul INPPA si nu mai poti fi considerat avocat definitiv decat dupa obtinerea certificatului de absolvire a INPPA. De acum inainte, cel putin, toti cei care se declara "avocati" altfel decat prin metoda de mai sus raspund penal si sunt pasibili de pedepsele prevazute in lege si statut.

O zi buna sa aveti (pentru dna "av"valentina, va rog sa fiti la curent cu modificarile legislative).

@ Birou_de_Mediator
Dna Mediator...si in Romania exista mai multe barouri, cate unul in fiecare judet. Asadar nu exista doar UN SINGUR barou in Romania. Aceste barouri apartin de UNBR, care evident nu poate fi decat unul singur (UNBR=Uniunea Nationala a Barourilor din Romania, poate asa va lamureste mai bine sensul abrevierii - este o uniune care cuprinde toate barourile din Romania) . Problema grava este ca entitati precum Bota se substituie in mod ilegal denumirii traditionale, UNBR neputand fi decat unul singur - nu pot fi mai multe uniuni de barouri, ci o singura uniune , conform legii si statutului profesiei de avocat. UNBR are sediul pe Splaiul Independentei si este prevazut SI acest lucru in regulamente, tocmai pentru a nu crea confuzii. Orice alta entitate este constituita ilegal, intrucat TOT conform legii, este interzisa folosirea denumiri de UNBR sau UAR de catre alte entitati.

si o completare : inteleg dorinta dumneavoastra, insa in acele tari la care ati facut referire nu exista universitati precum "Spiru Haret" care sa "produca" asemenea juristi ca in Romania, acei juristi care acced in barouri tip SRL ca Bota. In tarile vestice, membre ale UE, facultatile din cadrul universitatilor particulare sunt SERIOASE. In Romania chiar nu este benefic pluralismul de tip UNBR 1,2,3 si in plus nici nu pot exista doua sau trei entitati de interes public sub acelasi nume, in scopul crearii de confuzii.

Cornel Vasile, Consilier juridic
@andu09
Despre care INPPA vorbiti? Cine l-a infiintat, o entitate desfiintata din 1948? Mai interesati-va si veti afla ca " Baroul SRL " pregateste avocatii stagiari si nu-mi dati sfaturi precum cele de mai sus ca nu aveti nici varsta si nici experienta mea.Sa obtineti licenta la stat ca mine, sa capatati experienta si apoi discutam........ ::thumbdown:
@ avvalentina

1.Tin sa va anunt ca am facut Universitatea Bucuresti, plus 2 mastere tot in cadrul UB, tocmai de aceea cititi comentariul meu facut la mesajul urmator postarii dvs.

2.Vorbim despre urmatorul INPPA :

A.

Hotărârea nr. 388 din 03 martie 2012 a Consiliului U.N.B.R.

Statutul
Institutului Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor

Capitolul I
Dispoziţii generale

Art. 1. - Institutul Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor denumit în continuare I.N.P.P.A. se înfiinţează în baza art. 63 lit. f) din Legea nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, republicată în Monitorul Oficial al României nr. 113 din 6 martie 2001 cu modificările şi completările ulterioare, a prevederilor Statutului profesiei de avocat publicat în Monitorul Oficial al României nr. 45 din 13 ianuarie 2005, cu modificările şi completările ulterioare precum şi a celorlalte acte normative privind exercitarea profesiei de avocat.

Art. 3. - Sediul I.N.P.P.A. este stabilit în Bucureşti, Calea Văcăreşti nr. 185, sector 4

[ link extern ]
(cititi tot statutul INPPA)

B.

LEGE nr. 51 din 7 iunie 1995
*
) pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat -
REPUBLICARE

Forma sintetică la data 24-feb-2012
( [ link extern ] )

Art. 1
[...]
(2) Profesia de avocat se exercită numai de avocaţii înscrişi în tabloul baroului din care fac parte, barou component al Uniunii Naţionale a Barourilor din România, denumită în continuare U.N.B.R.

(3) Constituirea şi funcţionarea de barouri în afara U.N.B.R. sunt interzise. Actele de constituire şi de înregistrare ale acestora sunt nule de drept. Nulitatea poate fi constatată şi din oficiu.

[...]

Art.17
[...]
(2) Examenul pentru primirea în profesia de avocat se susţine în cadrul Institutului Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor şi se desfăşoară în mod unitar, în centrele teritoriale ale acestuia, având la bază o metodologie elaborată şi aprobată de
Consiliul U.N.B.R.

[...]
(precizare: aici puteti insera cele zise de mine la punctul A)

Art.18

(2) Examenul de definitivare se susţine în cadrul Institutului Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor şi se desfăşoară în mod unitar, pe centre teritoriale, având la bază o metodologie elaborată şi aprobată de Consiliul U.N.B.R.

[...]
Art.60
(6) Folosirea fără drept a denumirilor "Barou", "Uniunea Naţională a Barourilor din România", "U.N.B.R." ori "Uniunea Avocaţilor din România" sau a denumirilor specifice formelor de exercitare a profesiei de avocat de către orice persoană fizică sau persoană
juridică, indiferent de obiectul activităţii desfăşurate de aceasta, precum şi folosirea însemnelor specifice profesiei ori purtarea robei de avocat în alte condiţii decât cele prevăzute de prezenta lege constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă
.

C. STATUTUL PROFESIEI DE AVOCAT, republicat la 19.12.2011

Art. 289. -
(1) In vederea pregatirii si formarii profesionale initiale, avocatii stagiari sunt obligati sa urmeze cursurile I.N.P.P.A., in conditiile stabilite de U.N.B.R

D. HOTÃRÂREA nr. 301 03 decembrie 2011 UNBR

Art. 1 - Alineatul (1) al articolului 2 din Regulamentul de organizare şi
funcţionare a Uniunii Naţionale a Barourilor din România şi de desfăşurare a
şedinţelor Consiliului Uniunii Naţionale a Barourilor din România, aprobat prin
Hotărârea Consiliului UNBR nr. 5/08 iulie 2011, se modifică şi se
completează, având următorul conţinut :
Art 2. Componenţă. UNBR este constituită din totalitatea barourilor din
România, prevăzute în Anexa 2 care face parte integrantă din prezentul
Regulament, astfel cum acestea au fost constituite şi organizate potrivit legilor
succesive privind organizarea şi exercitarea profesiei de avocat.

Art. 2 - Regulamentul de organizare şi funcţionare a Uniunii Naţionale a
Barourilor din România şi de desfăşurare a şedinţelor Consiliului Uniunii
Naţionale a Barourilor din România, aprobat prin Hotărârea Consiliului UNBR
nr. 5/08 iulie 2011, se completează cu Anexa nr. 2 privind lista barourilor
membre ale UNBR.

E. Regulamentul de organizare şi funcţionare a Uniunii
Naţionale a Barourilor din România (U.N.B.R.) şi de
desfăşurare a şedinţelor Consiliului U.N.B.R.

Art. 1. Statutul juridic. (1) U.N.B.R. este persoană juridică de interes public
cu patrimoniu, buget propriu şi organizare de sine stătătoare, care este
constituită şi funcţionează în baza Legii nr. 51/1995 privind organizarea şi
exercitarea profesiei de avocat cu modificările şi completările ulterioare,
republicată (în continuare ?Lege? ) şi a Statutului profesiei de avocat (în
continuare ?Statut? ).
(2) U.N.B.R. este unica succesoare de drept a Uniunii Avocaţilor din România.
Art. 2. Componenţă. (1) U.N.B.R. este constituită din totalitatea barourilor
din România, astfel cum acestea au fost constituite şi organizate potrivit legilor
succesive privind organizarea şi exercitarea profesiei de avocat.
(2) Fiecare barou este constituit din toţi avocaţii dintr-un judeţ sau din
Municipiul Bucureşti.
(3) Fiecare barou are calitatea de membru de drept al U.N.B.R.
(4) Este interzisă prin lege constituirea, organizarea şi funcţionarea barourilor
în afara U.N.B.R. sau organizarea şi funcţionarea barourilor cu încălcarea
dispoziţiilor legii şi ale Statutului.
Art. 3. Sediu. (1) Sediul U.N.B.R. este în Bucureşti, Palatul de Justiţie, Splaiul
Independenţei, nr. 5, Sector 5.

(2) Schimbarea ? temporară sau definitivă ? a sediului U.N.B.R. precum şi
locul funcţionării unor compartimente ori servicii ale U.N.B.R. se stabilesc prin
hotărârea Comisiei Permanente a U.N.B.R.

Asadar, este atat de simplu de sintetizat si pus cap la cap toate informatiile incat sa va dati seama ca orice dispozitie contrara inseamna nerespectarea LEGII 51. Conform acesteia, nu exista o alta varianta de admitere sau definitivare in profesie decat INPPA, infiintat conform respectivei legi. Eu nu inteleg ce considera unii aceasta profesie, cumva un fel de talcioc in care se liciteaza cate UNBR-uri se infiinteaza? Nu este evident ca nu poate fi decat un singur UNBR? Cu acestea, prezentate in fata oricarei instante, vor fi clarificate toate aspectele. Bun, este libertate, este pluralism, sa se constituie si 1000 de UNBR-uri (observ ca aceasta abreviere a devenit deja substantiv comun, doar traim pe plaiuri mioritice.. ). Insa sub nicio forma in profesia de avocat nu se poate accede, incepand cu acest an, altfel decat in cadrul INPPA.
Barourile paralele sunt un fel de "Spiru Haret" al avocaturii. Sau, peiorativ, un fel de "OTV" al mass mediei.

O seara placuta sa aveti... si daca doriti sa deveniti avocat,dna Valentina, mai bine incercati sa treceti prin etapa dificila a unor examene de nivelul INM.
Cornel Vasile, Consilier juridic