Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna ziua,
Imi cer scuze daca cumva repet problema, dar nu am gasit nici unde exact raspunsul pe care il caut.

Sunt angajat la o firma bugetara de 10 ani si 3 luni. In acest interval am avut si o perioada de 3 ani in care am fost la jumatate de norma (4 h/zi).

Conform cotractului colectiv de munca:
"Salariatul încadrat cu C.I.M. cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de prezentul C.C.M.."
"Prin vechime în muncă se înţelege timpul cât o persoană a avut calitatea de angajat în temeiul unui contract de muncă sau alte perioade considerate vechime în munca conform prevederilor legale"

Cei de la resurse umane imi spun ca pe perioada de doi ani in care am lucrat 4 h/zi nu am realizat decit 1.5 an vechime si nu vor sa imi acorde sporul de vechime si sporul de concediu pentru vechimea de 10 ani.

Va rog daca imi raspundeti sa faceti si trimiteri la legile pe care va bazati.
Art. 16 alin.3 C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca ii confera salariatului vechime in munca. Prin urmare, se poate observa ca legiuitorul nu face distinctie intre un c.i.m. cu norma intreaga sau cu timp partial.

Va multumesc la amindoi si sper sa nu ajung la a contesta in instanta decizia de incadrare
vechimea in munca se calculeaza in luni si ani,nicidecum in ore de munca/zi.
ART. 103 alin. (2) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii:
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Rationamentul: daca o persoana care lucreaza programul normal de lucru = norma intreaga= 8 ore, are dreptul la salariu intreg si la vechime intreaga, atunci o persoana care lucreaza 1/2 norma, adica 4 ore, are dreptul la jumatate din salariul pentru norma intreaga si la jumatate din sporul de vechime adica 1 an lucrat cu 1/2 norma = 6 luni.

Am avut un caz in care un angajat care a avut o perioada lucrata cu 2 ore pe zi a sustinut ca i se cuvine acelasi spor de fidelitate ca o persoana care a lucrat o norma intreaga, si cum nu s-a lasat convinsa de acest rationament, am propus sa se introduca in contractul colectiv de munca la nivel de unitate modul de calcul aratat mai sus.

Ma intreb ce va mai urma:(
Tanjiani, utilizator
cred ca este vorba despre modul de calcul al vechimii in munca si nu despre plata salariului ;)