Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua !- recalculare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua !- recalculare pensie de intretinere

As dori sa stiu care sunt actele care trebuie depuse la dosarul de chemare in judecata in vederea recalcularii pensiei de intretinere nin conformitate cu noul cuantum al salariului minim pe economie stabilit cu 01.01.2012 ( asta pentru ca tatal minorei decalara faptul ca nu detine calitatea de angajat si deci la momentul actual plateste pensia la salariul minim) , si daca actelor li se ataseaza si vreo taxa de timbru, respectiv timbru fiscal?........
...iar in al doilea rand as dori sa stiu daca pot cere in mod expres prin cererea de chemare in judeacta acordarea pensiei de intretinere ca procent din venituri adica jumatate din 1/ 3 ( pentru ca tatal minorei mai are un copil in intretinere in afara de copilul meu)...pentru a evita chemarea in judeacta anual, la schimbarea cuantumului salariului minim. va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
Fara nicio taxa, timbru etc.

Solicitati in baza art. 529 din Legea 287/2009- Codul civil, nu stiu daca merge fara sa invocati vreun procent, daca atunci atunci nu faceti referire.
Stoica Ioana a scris:

Conform art. 530 din Noul Cod Civil, cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.

Pensia de intretinere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau intr-o cota procentuala din venitul net lunar al celui care datoreaza intretinere.

In stabilirea cuantumului pensiei de intretinere pentru minori, instanta ii asigura minorului un venit lunar minim, asigurat de catre parintele caruia nu ii este incredintat.

Stabilirea cuantumului pensiei de intretinere va tine cont in principal de veniturile parintelui caruia nu ii este incredintat. De asemenea, se poate tine cont si de minorii dintr-o eventuala alta casatorie ulterioara sau minorii aflati in intretinrere in momentul curent.

Trebuie inteles inca de la inceput, de catre ambii parinti ca pensia de intretinere este un drept al copilului, nu al parintelui care il creste.

La calcularea cuantumului pensiei de intretinere nu se iau in considerare decat veniturile obtinute, nu si cele intamplatoare, cum ar fi, de exemplu, cele pentru ore suplimentare, indemnizatiile de deplasare, de transferare, de concediere, salariile compensatorii pentru disponibilizare.

______________________________________________________________________

"Trebuie inteles inca de la inceput, de catre ambii parinti ca pensia de intretinere este un drept al copilului, nu al parintelui care il creste."

Eu sunt divortat si platesc pensie alimentara, care este destul de substantiala. Nu ma plang de asta, dar am cerut sa-mi aduca bonuri fiscale prin care sa demonstreze ca a cheltuit banii doar pentru copil. Ras[unsul a fost sec: "Asta este pensie alimentara? Nu-mi ajung banii!"
Cred ca eu trebuie sa platesc pentru intretinerea copilului nu si pentru celalalt parinte!
Am cerut asta avocatului care m-a reprezentat in acel moment dar raspunsul a fost negativ, in Romania nu exista o lege prin care sa oblige persoana care are copilul in ingrijire sa arate celeilalte parti pe ce a cheltuit banii.
Este corect? Daca da, eu ma las de fumat!
Tommy D, utilizator
Interesant mod de a gandi.......si poate ceea ce sustineti este aplicabil unor situatii particulare. Eu una as fi de acord, sa prezint si bonurile fiscale incepand cu gradinita, mancare, medicamente, hainute, jucarii, carticele cu povesti..................si cred cu tarie.......faptul ca......orice tata de pe lumea asta ar reusi sa acopere jumatate din aceste cheltuieli...cu suma de 100 ron acordata de instanta...si -ar capata nu numai statutul de "tata"....de care fie vorba in cazul meu nu a fost demn si nici nu cred ca va fi vreodata ...dar si statutul de finantistul anului....si un eventual premiu Nobel i -ar fi cu certitudine asigurat.
Tommy D a scris:

"Trebuie inteles inca de la inceput, de catre ambii parinti ca pensia de intretinere este un drept al copilului, nu al parintelui care il creste."

Eu sunt divortat si platesc pensie alimentara, care este destul de substantiala. Nu ma plang de asta, dar am cerut sa-mi aduca bonuri fiscale prin care sa demonstreze ca a cheltuit banii doar pentru copil. Ras[unsul a fost sec: "Asta este pensie alimentara? Nu-mi ajung banii!"
Cred ca eu trebuie sa platesc pentru intretinerea copilului nu si pentru celalalt parinte!
Am cerut asta avocatului care m-a reprezentat in acel moment dar raspunsul a fost negativ, in Romania nu exista o lege prin care sa oblige persoana care are copilul in ingrijire sa arate celeilalte parti pe ce a cheltuit banii.
Este corect? Daca da, eu ma las de fumat!

Eu sunt de acord ca pensia de intretinere este un drept al copilului si folosit integral pt copil. Si poate ca intr-adevar exista si cazuri in care poate parintele care-l creste ar trebui sa dea socoteala. Si aici am cateva intrebari: cum justifica atunci cand de exemplu se strang bani pt fondul clasei sau pt cadou pt invatatoare etc. Sau cum se considera la intretinerea locuintei, sau daca se platesc rate la casa?
Alina2011, utilizator
Alina2011 a scris:

Tommy D a scris:

"Trebuie inteles inca de la inceput, de catre ambii parinti ca pensia de intretinere este un drept al copilului, nu al parintelui care il creste."

Eu sunt divortat si platesc pensie alimentara, care este destul de substantiala. Nu ma plang de asta, dar am cerut sa-mi aduca bonuri fiscale prin care sa demonstreze ca a cheltuit banii doar pentru copil. Ras[unsul a fost sec: "Asta este pensie alimentara? Nu-mi ajung banii!"
Cred ca eu trebuie sa platesc pentru intretinerea copilului nu si pentru celalalt parinte!
Am cerut asta avocatului care m-a reprezentat in acel moment dar raspunsul a fost negativ, in Romania nu exista o lege prin care sa oblige persoana care are copilul in ingrijire sa arate celeilalte parti pe ce a cheltuit banii.
Este corect? Daca da, eu ma las de fumat!

Eu sunt de acord ca pensia de intretinere este un drept al copilului si folosit integral pt copil. Si poate ca intr-adevar exista si cazuri in care poate parintele care-l creste ar trebui sa dea socoteala. Si aici am cateva intrebari: cum justifica atunci cand de exemplu se strang bani pt fondul clasei sau pt cadou pt invatatoare etc. Sau cum se considera la intretinerea locuintei, sau daca se platesc rate la casa?

________________________________________________________________________

Poate ai dreptate poate nu, hai sa vedem acest caz si din alt punct de vedere.
Eu ca tata, platesc pensie alimentara. Nu cumva si mama copilului nu trebuie sa contribuie si ea cu bani, macar cu jumatate din pensia pe care eu o platesc?. Daca ar fi asa, iar ajunge banii din partea ei sa plateasca pentru fondul clasei sau pt cadouri la profesoare sau alte necesitati pentru care nu se elibereaza bon fiscal.
Intretinerea sau ratele la casa NU SE PLATESC DIN PENSIA ALIMENTARA!!!! Ca de asta se numeste pensie alimentara, sa fie folosita pentru nevoile copilului si nu pentru nevoile mamei sa stea in apartament nou!!!

Sincer, daca legea ar fi mai ingaduitoare cu noi tatii si ne-ar face dreptate, divorturile din Romania s-ar apropia de ZERO.
Cand va fi si asta, am sa ma las de fumat!