Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tata a murit, mama traieste si noi sintem 2 copii. daca exista un testament facut intre cei 2 soti (prin care isi lasa unul altuia bunurile dupa moarte), este cazul sa deschidem acum succesiune dupa tata?
multumesc pentru sfat,

din pacate sint si alte amanunte importante, - ca orice amanunt, de altfel - care fac dificila aceasta cale de urmat, pe care mi-ai recomandat-o. Mama este incadrata cu grad de handicap grav - Alzheimer si eu am devenit curatorul ei, pentru a putea ridica pensia si ajutorul social; nemaiavind discernamint, ar trebui sa aiba un tutore, care se obtine pe cale judecatoreasca. Am depus la notar o declaratie de acceptare a succesiunii dupa tata si, deocamdata nu intentionez sa deschid succesiune.