avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA si SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA si SRL

Sunt asociat intr-un SRL (detin 30% din partile sociale si nu sunt administrator). Ma intereseaza daca pot infiinta un PFA sau sunt limitat in vreun fel de faptul ca detin cei 30% in societatea comerciala.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gionescu , utilizator 11:57, 26 Noiembrie 2008
Nici legea dar nici bunul simt nu va da voie sa faceti concurenta neloiala.O faceti, raspundeti.
Dar s-ar putea ca asociatii dvs sa fie de acord cu pf-ul pe care doriti sa-l infiintati ...dar tr sa va ganditi si in viitor.Daca merge..., sigur nu vor mai fi de acord.Mai bine sa respectati legislatia in vigoare.Succes!
Dar daca sunt asociat unic intr-un srl pot sa fiu si PFa pe alt domeniu de activitate?
sabinisa a scris:

Nici legea dar nici bunul simt nu va da voie sa faceti concurenta neloiala.O faceti, raspundeti.
Dar s-ar putea ca asociatii dvs sa fie de acord cu pf-ul pe care doriti sa-l infiintati ...dar tr sa va ganditi si in viitor.Daca merge..., sigur nu vor mai fi de acord.Mai bine sa respectati legislatia in vigoare.Succes!


Situatia este putin mai complicata si as fi recunoscator daca m-ati mai putea ajuta cu cateva detalii. Ca sa lamurim din start moralitatea si legalitatea initiativei mele de a-mi face PFA, domeniul de activitate este diferit, iar asociatii mei sunt la curent cu demersurile mele.
O problema care a aparut de curand este urmatoarea: Eu sunt si angajat in SRL-ul in care sunt asociat. Daca imi dau demisia si creez PFA, voi putea incheia contracte cu SRL-ul? Ma gandesc la faptul ca s-ar putea sa fie o problema din cauza ca eu sunt asociat in SRL si practic ar insemna sa imi facturez propria firma eu fiind si PFA.

Multumesc.
kansara a scris:

Dar daca sunt asociat unic intr-un srl pot sa fiu si PFa pe alt domeniu de activitate?


Nu vad sa existe probleme in acest caz.
Doar raspunderea juridica va fi diferita in caz de probleme.

avocat Claudiu Lascoschi
Da.Nu are nici o legatura societatea comerciala cu PF-ul.

Alte discuții în legătură

Pfa srl cu acelasi obiect de activitate sovid sovid Buna seara, Exista posibilitatea legala ca asociatul si administratorul unui srl sa detina si un pfa cu acelasi obiect de activitate? Mentionez ca srl-ul are ... (vezi toată discuția)
Srl -> pfa rpsetzer rpsetzer Cu ceva timp in urma mi-am deschis un SRL. Am ajuns la concluzia ca un PFA ar fi fost mai potrivit. Din ce am citit pe acest forum, am inteles ca nu exista o ... (vezi toată discuția)
Adinistrator firma si pfa, se poate? ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU Buna ziua. As dori sa stiu daca imi pot infiinta o firma la care sa fiu admnistrator si o Intrep. Indiv. tot pe numele meu? Este vreo reglementare care sa ... (vezi toată discuția)