Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiune succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiune succesorala

Cum pot afla daca cineva a dat declaratie de optiune succesorala la notar in urma decesului bunicului meu din anul 1991? Sunt interesat sa aflu daca s-au dat declaratii de acceptare legate de mostenirea bunicului. Va multumesc.
doar pe calea unei actiuni in justitie.
Iar acceptare tacita nu inseamna numai impozitul, ci si "lumina" efectuat imbunatatiri, stingeri de datorii, etc.
Cezar augustin Dinu, Avocat
dinu cezar a scris:

doar pe calea unei actiuni in justitie.
Iar acceptare tacita nu inseamna numai impozitul, ci si "lumina" efectuat imbunatatiri, stingeri de datorii, etc.

Cam ce variabile are o astfel de actiune? Sunt sanse sa castigi procesul in conditiile in care sunt indeplinite cerintele de acceptare tacita versus nici un fel de optiune succesorala a celorlalti, totul privind o succesiune ce ar fi trebuit dezbatuta acum 20 de ani? Multumesc.
:)) in ORICE dosar, sansele sunt de 50%B-) pentru ca totul depinde de judecator.
dar, cu acte si martori se poate dovedi situatia de fapt (acceptarea mea si neacceptarea celorlalti) si castiga.
instanta competenta este cea pe raza careia se afla imobilul....astfel ca vorbiti cu un avocat din acea zona.
dinu cezar a scris:

:)) in ORICE dosar, sansele sunt de 50%B-) pentru ca totul depinde de judecator.
dar, cu acte si martori se poate dovedi situatia de fapt (acceptarea mea si neacceptarea celorlalti) si castiga.
instanta competenta este cea pe raza careia se afla imobilul....astfel ca vorbiti cu un avocat din acea zona.

Ar fi perfect posibil (mai mult, as supralicita afirmatia) ca instanta competenta sa fie alta. :bow:
absolut! =D> Errare humanum est!
Cezar augustin Dinu, Avocat