avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiune succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiune succesorala

Cum pot afla daca cineva a dat declaratie de optiune succesorala la notar in urma decesului bunicului meu din anul 1991? Sunt interesat sa aflu daca s-au dat declaratii de acceptare legate de mostenirea bunicului. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: dgmaster , utilizator 17:10, 22 Aprilie 2012
doar pe calea unei actiuni in justitie.
Iar acceptare tacita nu inseamna numai impozitul, ci si "lumina" efectuat imbunatatiri, stingeri de datorii, etc.
Ultima modificare: Duminică, 1 Aprilie 2012
Cezar augustin Dinu, Avocat
dinu cezar a scris:

doar pe calea unei actiuni in justitie.
Iar acceptare tacita nu inseamna numai impozitul, ci si "lumina" efectuat imbunatatiri, stingeri de datorii, etc.


Cam ce variabile are o astfel de actiune? Sunt sanse sa castigi procesul in conditiile in care sunt indeplinite cerintele de acceptare tacita versus nici un fel de optiune succesorala a celorlalti, totul privind o succesiune ce ar fi trebuit dezbatuta acum 20 de ani? Multumesc.
:)) in ORICE dosar, sansele sunt de 50%B-) pentru ca totul depinde de judecator.
dar, cu acte si martori se poate dovedi situatia de fapt (acceptarea mea si neacceptarea celorlalti) si castiga.
instanta competenta este cea pe raza careia se afla imobilul....astfel ca vorbiti cu un avocat din acea zona.
dinu cezar a scris:

:)) in ORICE dosar, sansele sunt de 50%B-) pentru ca totul depinde de judecator.
dar, cu acte si martori se poate dovedi situatia de fapt (acceptarea mea si neacceptarea celorlalti) si castiga.
instanta competenta este cea pe raza careia se afla imobilul....astfel ca vorbiti cu un avocat din acea zona.


Ar fi perfect posibil (mai mult, as supralicita afirmatia) ca instanta competenta sa fie alta. :bow:
absolut! =D> Errare humanum est!
Ultima modificare: Duminică, 1 Aprilie 2012
Cezar augustin Dinu, Avocat

Alte discuții în legătură

Succesiune mac6 mac6 Sunt instiintat dupa aproape sapte ani de decesul unei rude.Este o fapta care pedepsibila aceasta lipsa de diligenta a celorlati mostenitori care nu au anuntat ... (vezi toată discuția)
Succesiune dislexic dislexic Mama a 3 frati a decedat in data de 01.10.2005, lasand mostenire o casa cu gradina - 700mp. La 01.03.2007 au fost platite impozitul, lumina etc doar de catre ... (vezi toată discuția)
Acceptare tacita a mostenirii. Cristian Racaceanu Cristian Racaceanu In urma unei solicitari la Uniunea Notarilor Publici am aflat ca nu s-a deschis succesiunea dupa bunicul meu decedat in 2009 si nimeni nu si-a manifestat ... (vezi toată discuția)