Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiune succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiune succesorala

Cum pot afla daca cineva a dat declaratie de optiune succesorala la notar in urma decesului bunicului meu din anul 1991? Sunt interesat sa aflu daca s-au dat declaratii de acceptare legate de mostenirea bunicului. Va multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri dar n-am inteles la ce se refera ultimele postari. Stiu ca intotdeauna instanta competenta e cea din "zona" unde se afla bunurile in discutie.
Instanta competenta poate fi si cea de la ultimul domiciliu al defunctului, indiferent de locatia bunurilor
Ati avut de a face cu astfel de procese in care elementul cheie sa fie neexprimarea unei optiuni privind mostenirea? Sunt frecvente in practica judiciara? Cred ca despre uzucapiune nu se poate vorbi in cazurile cu mai multi mostenitori atat timp cat n-au trecut 30 de ani de la deschiderea succesiunii.
Alex_Munteanu a scris:

Instanta competenta poate fi si cea de la ultimul domiciliu al defunctului, indiferent de locatia bunurilor

Sau numai cea de la ultimul domiciliu al defunctului?

Discutam despre competenta in materie succesorala.

:bow:
Pai daca defunctul a avut domiciliul in strainatate, nu se aplica acest „numai”