avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... achitare datorii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

achitare datorii

Buna ziua,
In sept 2011 sora mea a achizitionat un apartanemt. La predarea apartamenului fostii proprietarii aveau obligatia sa achite toate datoriile, insa la intretinere nu au achitat datoriile si refuza in continuare sa le achite. In contractul de vanzare cumparare este stipulat faptul ca trebuie sa achite la zi dotiriile. Unde trebuie sa ma adresez pt a obtine plata datoriilor de catre fosti proprietari? mulltumesc!
In stilul caracteristic, as. prop. nu si-a luat nici-o masura de prevenire ca sa evite astfel de situatii.
In fond, asa cum vi s-a mai spus, dvs. nu aveti treaba cu acel debit care nici NU TREBUIE sa apara pe lista de plata in dreptul proprietatii dvs. Asociatia a gresit sau a procedat rau, tot ei sa-si recupereze paguba. Acum problema este daca vanzatorul mai poate fi gasit de asociatie... Nu va mai complicam, insa este posibil ca acesta sa aiba inca in evidenta asociatiei, ceva fond de rulment, care ar putea ”stinge” acel debit, daca nu, atunci lasati-ii sa-si bata capul. Daca debitul apare in lista de plata acum, adica chipurile ar trebui sa-l achitati, comunicati-le in scris data mutarii efective in ap. si ca debitul respectiv apartine fostului proprietar si sa nu mai apara in evidenta dvs. Administratorul va trebui sa-l caute si sa recupereze paguba - daca nu stie sa-si faca serviciul...
Succes!
multumesc tuturor pt sfaturi, ma speriasem deoarece administratorul mi-a zis ca " in fond datoria este pe apartament nu pe persoana".
multumesc frumos tuturor, inca o data!!!
ioanadoljenco a scris:

Cand s-a facut tranzactia vanzatorul a avut adeverinta de la asociatie ca este cu plata la zi. Adeverinta s-a eliberat in septembrie pe 20, iar intretinerea pe luna august a venit dupa data de 20.09.2011.Vanzatorul a eliberat apartamentul pe data de 19.10.2011, iar intretinera aferenta lunilor august, septembrie si octombie nu s-a mai achitat.

Adeverinta este in regula dar poate ca asociatia mai trebuia sa scrie acolo ca "la zi" inseamna ca au fost achitate listele afisate pe data de..., aferente lunii iulie.
Acum daca actele de vanzare cumparare s-au facut pe 20.09 din acea data este proprietar cumparatorul chiar daca printr-o intelegere cu vanzatorul acesta a mai ramas in apartament o luna doua sau mai mult. Noul proprietar este responsabil de la data cand a semnat contractul.
Totusi asociatia trebuie sa-si recupereze banii si nu mi se pare ca ar fi facut greseli. A eliberat adeverinta pe care scria totusi un adevar si-atat. Nu avea cum sa prevada administratorul data cand se va perfecta contractul de vanzare-cumparare, nu avea de unde sa stie ca cei doi se vor intelege asupra unei date de eliberare a apartamentului...
Avem cazuri cand un proprietar cere adeverinta pentru a vinde apartamentul si-l vinde peste 2 zile, 2-3 luni sau nu-l vinde nici dupa 2 ani.
Sigur ca se mai pot recupera ceva bani din fondul de rulment daca fostul proprietar avea asa ceva, dar deoarece in contractul de vanzare-cumparare, dupa cum spuneti, fostul proprietar se angajeaza sa platesca..., acesta trebuie sa plateasca.
Cine poate sa-l oblige sa plateasca?
Noul proprietar. Cum?
Retinand o suma din pretul apartamentului atunci cand numara si-i da banii, pana la afisarea listelor urmatoare, pana la aparitia facturilor urmatoare de la energie electrica, telefon, gaz...
Daca nu a facut-o atunci, sa solicite amiabil fostului proprietar sa plateasca, sa-l cheme in judecata chiar ajutat de asociatie fara taxe de timbru asa cum prevede legea 230/2007.
Noul proprietar trebuie sa colaboreze cu asociatia in care-si va duce traiul si din care face parte acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata intretinere vitalsmart vitalsmart Buna ziua! Am cumparat un apartament in luna martie si pe 01.03.2018 am semnat actele. Vanzatorul a adus adeverinta de la asociatia de locatari emisa in ... (vezi toată discuția)
Neplata intretinerii ultimelor 2 luni inainte de vanzarea unei locuinte cand intretinerea nu este afisata. nickalai17 nickalai17 Buna ziua, Am cumparat un apartament in noiembrie anul trecut si am o problema cu asociatia de locatari. Cand am cumparat apartamentul fostului proprietar i ... (vezi toată discuția)
Adeverinta vanzare apartament deltady deltady Buna seara. Am cautat prin forum, am gasit cateva discutii pe marginea subiectului, dar nu prea m-am lamurit. Situatia noastra este asa: Un proprietar a ... (vezi toată discuția)