Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ocolire rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ocolire rezerva succesorala

Proprietarul unui imobil, avand 3 copii dintr-o casatorie anterioara se recasatoreste cu o femeie avand deasemenea 3 copii dintr-o casatorie anterioara.
Ambii soti locuiesc in imobilul barbatului, singuri, fara niciun copil.

Cum poate sotia mosteni imobilul in intregime dupa moartea sotului? Nu doar 1/4 pentru ca apoi sa fie data afara din imobil mai ales ca acei copii nu s-au interesat de situatia tatalui lor?

Chiar daca se face testament de catre sot, copiii vin la mostenire in baza rezervei; o eventuala donatie catre copiii sotiei cred ca se ataca usor, ramane un ctr. de v-c catre unul dintre copiii sotiei? Eventual cu clauza de intretinere?

Se poate cumva trece peste acea rezerva de 3/4 ce revine descendentilor?
Daca da, cum?
Alex_Munteanu a scris:
.....

10.000 de lei platiti in fata notarului + ~ valoarea obligatiei de intretinere (alimente, medicamente, facturi, etc...)