Forum Discuţii juridice Achiziţii publice oferte financiare egale- criteriu de departajare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

oferte financiare egale- criteriu de departajare

Buna seara,
in cazul a 2 oferte egale am ales un criteriu de departajare experienta ofertantului din ultimi 3 ani, este un criteriu restrictiv?
Va multumesc
Acelasi act normativ indicat de doamna, in anexe: FORMULÃRI NERESTRICTIVE
DOCUMENTAȚIA DE ATRIBUIRE/ANUNȚUL DE PARTICIPARE/INVITAȚIA DE PARTICIPARE
SE ACCEPTÃ/VALIDEAZÃ
CONTRACTE DE FURNIZARE a) Listă a principalelor livrări de produse efectuate în ultimii 3 ani, conținând valori, perioade de livrare, beneficiari, indiferent dacă aceștia din urmă sunt autorități contractante sau clienți privați
— prezentarea cel puțin a unui document/contract/procesverbal de recepție sau a unui număr maxim de documente/contracte/procese-verbale de recepție prin care să confirme livrarea de produse a căror cantitate/valoare să fie de .........................
NOTE:
1. Cantitatea/Valoarea solicitată trebuie să fie mai mică sau egală cu valoarea estimată.
2. Nu se poate solicita îndeplinirea cerinței privind experiența similară prin impunerea atât a unui nivel valoric, cât și a unui nivel cantitativ.
CONTRACTE DE SERVICII a) O listă a principalelor servicii prestate în ultimii 3 ani, conținând valori, perioade de prestare, beneficiari, indiferent dacă aceștia din urmă sunt autorități contractante sau clienți privați
— prezentarea cel puțin a unui document/contract/procesverbal de recepție sau a unui număr maxim de documente/contracte/procese-verbale de recepție care să confirme prestarea de servicii în valoare de ......................
NOTE:
1. Valoarea solicitată de autoritatea contractantă trebuie să fie mai mică sau egală cu valoarea estimată.
2. Nu se poate solicita îndeplinirea cerinței privind experiența similară prin impunerea atât a unui nivel valoric, cât și a unui nivel cantitativ.

Art. 188 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 34/2006,
aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 337/2006, cu modificările și completările ulterioare
Capacitatea tehnică și/sau profesională