Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

Mama mea a avut uzufruct viager asupra unei cote de cladire , la care noi , copii, avem nuda proprietate. La disparitia mamei, trebuie mentionat ceva in certificatul de mostenitor despre acest bun, sau el ne revine automat ? Ce inseamna de fapt "nuda proprietate". Va multumesc.
Nu numai o enormitate dar functionarul angajat la BCF care a facut afirmatia ca dreptul de uzufruct viager intra in masa succesorala nu are nici cele mai elementare cunostiinte de drept.
D-na Consilier,este vorba de 2 cazuri diferite si 2 imobile. Nu am instrainat imobilul pe care am specificat ca avem nuda proprietate(!) ci pe cel din "cazul 2" , unde mi-am pastrat uzufructul viager, pe o cota, fara sa fi renuntar vreodata. Dar am inteles ce mi s-a explicat pana acum.
Cred ca uzufructul meu s-a "evaporat" pentru ca eram ultima mentionata (pe langa parinti), si la ultima vanzare.... a obosit dactilografa. Intrebari :1.vecinul acaparator, daca ar vrea sa stinga conflictul mi-ar putea da o sulta si eu sa renunt la uzufruct printr-un act notarial?
2.Despre ce cabinete specializate de mediere este vorba, cum se numesc ele? 3. Cui ma adresez pentru a corecta omiterea mea ca uzufructar. Multumesc.